Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mądrze oszczędzać ciepło

(wak)
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, szczególnie teraz, po ostatniej podwyżce cen prądu i gazu. Pamiętajmy, że niektóre prace związane z ograniczeniem utraty ciepła możemy wykonać sami, inne jednak wymagają pomocy specjalistów.

Nie wszystkie budynki mają ten sam standard izolacji. Starsze domy są zwykle są gorzej ocieplone, a nowsze dużo lepiej. Dlatego najwięcej możemy zaoszczędzić właśnie w domach zbudowanych przed laty.
reklama

Okna

W celu obniżenia odpływu ciepła można wymienić szyby pojedyncze, a takie ma jeszcze wiele budynków zbudowanych w latach 80-tych, na podwójne (a nawet potrójne) zachowując tą samą ramę okienną.

Natomiast ewentualna wymiana ramy będzie zależeć od jej rodzaju, stanu i szczelności przylegania do muru. Dobre efekty, szczególnie w starych budynkach, przynosi zerwanie listwy znajdującej się między ramą okienna a wnęką i wypełnienie pustej przestrzeni pianką izolacyjną. Dzięki temu znacznie obniżymy ubytek ciepła. Podobnie dużo możemy zyskać poprzez założenie uszczelek gumowych lub aluminiowych. Te pierwsze bez kłopotów przykleimy sami.

Ściany

Największe oszczędności ciepła można osiągnąć ocieplając ściany budynku. Jeśli w murze jest pusta przestrzeń między ścianą zewnętrzną i wewnętrzną, to warto ją wypełnić np. pianką. Można to zrobić samemu.

Wiercimy otwory, przez które pianka dostaje się między ściany. Jeśli pustej przestrzeni nie ma, budynek można ocieplić od wewnątrz lub od zewnątrz. Izolacja zewnętrzna nie jest łatwa, ponieważ wymaga dodatkowo zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi np. poprzez otynkowanie, i zwykle potrzebna jest tu pomoc specjalisty. Dlatego łatwiejsza jest izolacja wewnętrzna. Można do tego użyć styropianu np. o grubości 5 cm.

Do ściany za kaloryferami można przymocować specjalne aluminiowe folie refleksyjne. Ciepło płynące od grzejnika będzie odbijane od folii z powrotem w głąb pomieszczenia, co pozwoli na zminimalizowanie ilości traconego ciepła.

Dach i podłogi

Mamy wiele materiałów izolacyjnych do ocieplenia dachów i podłóg. Jeśli w domu jest strych, obejrzenie go pozwoli określić wymagany stopień izolacji. Jeśli typowa grubość warstwy ocieplającej nie jest wystarczająca, najczęściej za niewielką sumę możemy nałożyć dodatkową warstwę.

Jeśli w domu nie ma strychu, izolację można umieścić jedynie pod sufitem, o ile pozwala na to wysokość pomieszczeń, lub na dachu, gdy ten jest płaski.
Zazwyczaj nie da się sprawdzić, czy pod podłogą znajduje się warstwa izolacyjna, chyba, że dom ma drewnianą podłogę, której elementy można podnieść. Izolacja podłogi zakładana jest zwykle tylko w nowych budynkach. Pamiętajmy jednak, że także dywany uniemożliwiają ucieczkę ciepła.

Termostaty

We wszystkich pomieszczeniach domu bardzo często utrzymywana jest ta sama temperatura. Nie ma jednak potrzeby, by wszystkie pokoje były tak samo ogrzewane - najważniejsze są wnętrza, w których przebywa się w ciągu dnia, sypialnie natomiast mogą pozostać chłodniejsze. Niekiedy chcemy podnieść temperaturę, na przykład w łazience, i wtedy zazwyczaj wykorzystujemy do tego celu grzejnik elektryczny. Z kolei w kuchni, dzięki ciepłu powstałemu w czasie gotowania, często panuje wyższa temperatura.

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie energii jest założenie termostatów na grzejniki, by zróżnicować temperaturę w pomieszczeniach. Za pomocą termostatu temperaturę można obniżyć, gdy mieszkańcy są poza domem - w pracy, w szkole lub na wczasach. Ustawienie temperatury o 1 stopień niższej, oszczędza ok. 5 proc. energii cieplnej! Pomieszczenia nie używane przez dłuższy czas mogą być ogrzewane tylko do 16 stopni C.

Wentylacja

Podczas wietrzenia pomieszczeń należy całkowicie otworzyć okno, ale tylko np. na 5 minut. Dzięki temu wymienimy powietrze w pokoju, ale nie wychłodzimy ścian i mebli. Pamiętajmy, by podczas wietrzenia zakręcić zawory w grzejnikach, by nie tracić ciepła.

Co możemy jeszcze poprawić?

1.Nie zakrywajmy grzejników, ponieważ zmniejszy to krążenie ciepła. Umieszczenie mebli lub zasłon między kaloryferem a wnętrzem pokoju zmniejszy przepływ ciepła w stronę pokoju, przez co więcej ciepła ucieknie przez ściany i okna.

2.Ważny jest też związek między temperaturą powietrza a wilgotnością. Komfort cieplny jest taki sam przy wilgotności 50-65 proc. i temperaturze 21°C, co przy wilgotności 30 proc. i temperaturze 23°C. Ale w pierwszym przypadku oszczędzamy około 12 proc. energii cieplnej.

3.Nie należy stawiać lodówki obok grzejnika lub piekarnika. Lodówka będzie działać bardziej sprawnie w chłodniejszym miejscu. Jeśli zostanie umieszczona obok źródła ciepła, zużyje więcej energii elektrycznej na utrzymanie temperatury chłodzenia.

4.Ciepło ucieka także przez nieszczelne drzwi zewnętrzne. Tu także jak przy oknach warto założyć uszczelki, które ograniczą ucieczkę ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza