Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się utrzymać na rynku pracy? - nasz poradnik

Rafał Czabrowski, [email protected], Fot. Archiwum
Nasz ekspert Paweł Materka.
Nasz ekspert Paweł Materka.
W czasie kryzysu wielu z nas obawia się o swoją posadę. Co zrobić, żeby nagle nie zniknąć z rynku pracy?

Z danych urzędów pracy wynika, że w najbliższym czasie zniknie kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Te przedsiębiorstwa, które mają problemy i nie zwalniają pracowników proponują im przejście na cztery piąte albo połowę etatu, a także bardzo często wstrzymują rekrutację. Wiele firm, które do niedawna chętnie przyjmowało studentów na dobrze płatne staże i praktyki dziś wraca do programów bezpłatnych. Jak skorzystać na tej sytuacji?

To lepsze niż bezczynność

- Dobrym rozwiązaniem problemów ze znalezieniem pracy jest dla młodych ludzi wolontariat, albo praca w organizacjach trzeciego sektora - mówi Paweł Materka, właściciel firmy WinCom, prezes Fundacji Transferu Wiedzy i Przedsiębiorczości z Koszalina. - Jest to rozwiązanie z punktu widzenia pracodawcy lepsze niż bezczynność. Przede wszystkim pozwala zdobyć cenne doświadczenie zawodowe bez konieczności długiego oczekiwania na miejsce na stażu czy praktykach w wybranej firmie. Jest to także lepsze rozwiązanie niż państwowe szkolenia czy udział w programach aktywizujących bezrobotnych, bo pokazuje, że sami potrafimy szukać zajęcia, a nie czekamy biernie na pomoc państwa. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pracy w NGO (Non-Govermental Organization, organizacja pozarządowa) w przeciwieństwie do tej wyniesionej ze szkolenia ma czysto praktyczny charakter i może być bez problemu wykorzystana w nowej, płatnej pracy. Trudne do przecenienia są także kontakty i znajomości, jakie można zawrzeć wykonując pracę dla NGO.

Idealne rozwiązanie

Decydując się na trzeci sektor (organizacje społeczne non-profit) mamy do wyboru zasadniczo dwie formy aktywności. Jedną jest bezpłatny wolontariat, drugą zaś praca na etacie w organizacji pozarządowej. Ta druga różni się od normalnej pracy tylko wysokością zarobków, często niższych niż w prywatnej firmie. Wiele organizacji potrzebuje na przykład kierowców, księgowych, elektryków i innych specjalistów, którzy zgodzą się wykonywać swoje obowiązki za nieco niższą od rynkowej stawkę.

- Na czas kryzysu jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie chcą tracić kontaktu z zawodem, a z jakiegoś powodu muszą opuścić dotychczasowe miejsce pracy - mówi prezes Materka. 

Kontakt

 

Trzeci sektor jest zorganizowany równie dobrze jak normalny rynek pracy i posiada swoje centra informacyjne, w których możemy wyszukiwać aktualne ogłoszenia i informacje dotyczące ofert dla wolontariuszy i ofert pracy w NGO. Przykładowe miejsca gdzie można szukać tego typu informacji to portal organizacji pozarządowych ngo.pl czy Centrum Wolontariatu, wolontariat.org.pl.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza