Spis treści
Sztuczna inteligencja, czyli futurystyczna wizja z dawnych filmów, która staje się naszą rzeczywistością. Technologia do niedawna kojarzona z fikcją poszczególnych twórców w ostatnim czasie znacznie zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą dostępnych w sieci narzędzi opartych właśnie na SI, wśród których prym wiodą chatboty, jak ChatGPT od OpenAI, a także kreatory graficzne. W ostatnim przypadku najgłośniejszym przykładem jest program Midjourney, pozwalający użytkownikom na kreowanie wręcz niezwykłych obrazów jedynie na podstawie komend użytkowników.
Kreator graficzny SI – niezwykłe obrazy wymagają kreatywności
W kontekście narzędzi działających w oparciu o SI powstało wiele kontrowersji. Główne z nich dotyczą praw autorskich, bowiem w odpowiedzi na zapytanie kreatory tego typu przeszukują, analizują i łączą to, co są w stanie znaleźć w sieci. Należy bowiem pamiętać, iż technologia ta działa na systemach uczenia maszynowego, więc sama nic nie tworzy. Niemniej z tej „analizy” powstaje ostatecznie coś nowego, a w dodatku pojawia się pewien czynnik zewnętrzny w postaci samych użytkowników. To oni bowiem wykazując się kreatywnością, formułują komendy, na podstawie których ostatecznie tworzone są obrazy i w ten właśnie sposób mamy tu również czynnik „twórczy”.
Obecnie ustawodawstwo w poszczególnych krajach stara się jak najszybciej opracować nowe regulacje związane z SI. Tymczasem użytkownicy mogą cieszyć się mnogością zastosowań tychże narzędzi i skwapliwie z tego korzystają.
Polska i Polacy oczami SI
Kreatory graficzne SI dostarczyły nam dotychczas już wielu ciekawych materiałów, w tym też takich, które bezpośrednio związane są z grami czy filmami. Tego typu treści znajdziecie w naszym serwisie, ale tym razem postanowiliśmy jednak zapytać sztuczną inteligencję o nasz kraj, a konkretnie, jak widzi Polskę i Polaków. Trzeba przyznać, że obrazy stworzone w poszczególnych kontekstach nas zaskoczyły. Okazuje się bowiem, że według sztucznej inteligencji jesteśmy ładni zawsze mocno tradycyjni. Co więcej, sztuczna inteligencja pogubiła się nieco w czasie i przestrzeni, bowiem trudno było osiągnąć efekty niełączące się z czasami XIX i XX wieku. Mamy więc nawiązania między innymi do okresu PRL. Wyszło dość zabawnie. Sprawdźcie efekty naszych zabiegów w galerii poniżej.
Jak SI widzi Polskę i Polaków? Sprawdź w galerii:
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?