Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykorzystać wahania kursu franka szwajcarskiego?

Artur Kostecki [email protected] Tel. 94 347 35 99
Jak wykorzystać wahania kursu franka szwajcarskiego?Każda osoba spłacająca kredyt walutowy może decydować kiedy i przy jakim kursie kupić franki potrzebne na opłacenie raty.
Jak wykorzystać wahania kursu franka szwajcarskiego?Każda osoba spłacająca kredyt walutowy może decydować kiedy i przy jakim kursie kupić franki potrzebne na opłacenie raty. sxc.hu
Wahania kursu franka szwajcarskiego zawsze podnoszą ciśnienie kredytobiorców. Umiejętne wykorzystanie zmiany kursu może nam jednak wyjść na dobre.

Od sierpnia ubiegłego roku kurs franka szwajcarskiego oscyluje w okolicach 3,40 złotego. Czasami rośnie i osiąga 3,55 zł, jak np. w czerwcu tego roku. Czasami też spada, w styczniu nawet do 3,30 złotego. Po pewnym czasie zawsze jednak wraca do wspomnianego poziomu 3,40 PLN. Dla osób zadłużonych we frankach to dobry moment na rozważenie ich zakupu.

W przypadku raty wynoszącej 500 franków, wzrost kursu z 3,40 na 3,50 zł powoduje podwyższenie raty o 50 złotych. Wcześniejsze kupno tej waluty, jeszcze po niższym kursie pozwala więc oszczędzić. Niektórzy mogą powiedzieć, że to niewiele, ale warto pamiętać, że jeśli ktoś stosował to rozwiązanie od sierpnia 2012 roku, to łącznie mógł zaoszczędzić już ok. 650 złotych.

Trzeba jednak dodać, że nie każda osoba spłacająca kredyt walutowy może decydować kiedy i przy jakim kursie kupić franki potrzebne na opłacenie raty. Taką możliwość mają jedynie ci, którzy złożyli w banku dyspozycję pozwalającą im samodzielnie kupować walutę na spłatę. Pozostałym kredytobiorcom przeliczenia walutowe rat dokonuje bank. Robi to zawsze tego samego dnia miesiąca. Ci kredytobiorcy zdają się więc na los i trzymają kciuki, aby w dniu spłaty kurs był atrakcyjny.

Problem polega jednak na tym, że nawet jeśli w jakimś miesiącu dopisze im szczęście i kurs jest niski, to i tak często zapłacą oni dość wysoką ratę. Nie tylko wahania kursu decydują bowiem o poziomie ich miesięcznego zobowiązania. Ważne jest również to, jaką prowizję liczy sobie bank czy kantor za wyminę waluty. Ta prowizja jest ukryta w kursie, pod postacią "kursu sprzedaży". Gdy chcemy kupić franki, czy jakąkolwiek inną walutę jest on zawyżany w stosunku do kursu średniego właśnie o ukrytą prowizję.
Niestety w bankach ta ukryta prowizja jest z reguły wyższa niż w kantorach czy kantorach internetowych. W najgorszym banku sięga ona niemal 6%.

Ratę na poziomie ok. 1500 złotych podwyższa więc do ok. 1600 złotych. Dla porównania w kantorach internetowych za zakup franków trzeba zapłacić mniej niż 1%. Zamiast 100 złotych prowizji płacimy więc poniżej 15 złotych. Korzyści jakie można uzyskać dzięki samodzielnemu zakupowi franków są więc podwójne. Możemy zaoszczędzić dzięki niższej prowizji za wymianę i kupowaniu franków gdy ich kurs spada.

Źródło: Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza