Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki brodzik?

(oprac. jas)
Kabina prysznicowa spełni swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy będzie należycie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody, gdy wilgoć nie będzie wnikać w szczeliny, wypłukując spoiny, niszcząc ściany i grożąc zagrzybieniem.
Kabina prysznicowa spełni swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy będzie należycie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody, gdy wilgoć nie będzie wnikać w szczeliny, wypłukując spoiny, niszcząc ściany i grożąc zagrzybieniem. Fot. Atlas
Prawdopodobnie Austriakowi Vincenzowi Priessnitzowi nie przyszło przed ponad stu pięćdziesięciu laty do głowy, że jego metoda mycia się zyska taką popularność i na stałe zagości w naszych domach.

Dziś moda na kabiny prysznicowe związana jest z warunkami życia. Mówimy: wezmę szybki prysznic, bo właśnie potrzebujemy, w porównaniu z kąpielą w wannie, zdecydowanie mniej wody i... czasu.
W sklepach dostępne są rozmaite kabiny prysznicowe. Do najpopularniejszych należą kabiny narożne. Ustawione w rogu łazienki przylegają do dwóch ścian i zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Najmniejsze symetryczne mają wymiar 70 x 70 cm, swobodniej można poruszać się w kabinach o wymiarach 80 x 80 cm i 90 x 90 cm. Ze względu na wielkość i ukształtowanie łazienki stosuje się także kabiny przylegające do jednej ściany (przyścienne), otoczone z trzech stron ścianami (wnękowe) lub kabiny wolnostojące. Ściany kabiny wykonane są zwykle z hartowanego szkła lub plastiku. Jest w czym wybierać - różnorodność kształtów i wielkości kabin, ich kolorystyka mogą zaspokoić najbardziej wybredne gusta.

Jaki brodzik?

Kupując gotową kabinę prysznicową wybieramy zwykle parawan i dopasowany do niego brodzik. Coraz bardziej popularne są brodziki akrylowe. W sprzedaży są też brodziki stalowe. Wysokość gotowych brodzików waha się od 3-4 cm do 30 cm. Ale zamiast kupować gotowy brodzik można zastosować inne rozwiązanie: zamontować w podłodze kratkę odpływową i ułożyć wokół niej płytki ceramiczne. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, żeby glazura była ułożona tak, by płytki ścienne zachodziły na płytki podłogowe, a dno brodzika miało spadek 2-3 cm na metrze długości w kierunku kratki ściekowej. Oczywiście, do miejsca, w którym będzie zamontowana kabina prysznicowa, musi być doprowadzona ciepła i zimna woda oraz kanalizacja. Jeżeli zdecydowaliśmy się na gotowy brodzik, trzeba go wypoziomować i podłączyć syfon. Należy także pamiętać o odpowietrzeniu. Jeżeli tzw. podejście kanalizacyjne nie jest dłuższe niż trzy metry, wystarczy odpowietrzenie w pionie kanalizacyjnym - inaczej potrzebne jest dodatkowe odpowietrzenie.

Wilgoci stanowcze nie

W sklepach dostępne są różnej wielkości kabiny półokrągłe i kwadratowe. W zależności od wielkości, kształtu i materiału, z którego są wykonane kosztują od 200 do 1500 złotych.
Najbardziej popularne brodziki akrylowe dostaniemy już za 200 złotych, najdroższe kosztują ponad 500 złotych.

Kabina jest miejscem o podwyższonym stopniu wilgotności. Wprawdzie płytki ceramiczne wewnątrz kabiny są odporne na oddziaływanie wody, to jednak wilgoć wnika w szczeliny, w miejsca przyłączeń sanitarnych, przepustów rurowych. Może to doprowadzić do wypłukiwania spoiwa między glazurą, niszczenia ściany, powstawania zagrzybień. Jest to szczególnie niebezpieczne jeśli jako podłoże zastosowano płyty gipsowo-kartonowe, gazobeton czy masy gipsowe. Dlatego w miejscach o podwyższonej wilgotności zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią, w postaci zapraw i mas uszczelniających. Masy te, wraz z uzupełniającymi akcesoriami - taśmami i kołnierzami uszczelniającymi - tworzą szczelną powłokę o doskonałej przyczepności do okładzin ceramicznych.
Zanim jednak przystąpimy do uszczelniania podłoża, należy je wyrównać i oczyścić. Występujące rysy i ubytki należy mechanicznie poszerzyć i wypełnić zaprawą cementową. Podłoże pyliste, po przeszlifowaniu i odpyleniu należy zagruntować. Po uszczelnieniu można przystąpić do przyklejenia płytek ceramicznych. Ponieważ woda w kabinie może być bardzo gorąca, warto do tego użyć zaprawy klejącej o zwiększonej przyczepności i elastyczności.

Montujemy kabinę

Ostatnim etapem jest zamontowanie kompletnej kabiny prysznicowej. Zarówno brodzik jak i kabina muszą szczelnie przylegać do siebie oraz do podłoża i ściany. Miejsca styku brodzika i parawanu ze ścianami należy uszczelnić sanitarnymi masami silikonowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza