Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla osób dotkniętych przemocą domową. Projekt słupskiego MOPR

oprac. Wojciech Frelichowski
W Słupsku oddano do użytku mieszkanie dla osób, które doświadczają przemocy domowej. Znajdzie tam całodobowe schronienie, spokój i szansę na usamodzielnienie maksymalnie osiem osób w jednym czasie, w tym trzy odrębne rodziny.

Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który jest organizatorem mieszkania dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, jest miejsce na mapie Słupska, którego brakowało. Stanowić będzie istotny element systemu wsparcia dla osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej i natychmiast potrzebują bezpiecznego miejsca. Będzie to regularna i systematyczna specjalistyczna pomoc w miejscu, które jest mieszkaniem, a nie pokojem hotelowym, czyli z zapewnieniem miejsca do zabawy i nauki dla dzieci czy możliwością samodzielnego przygotowania posiłku, wyprania swoich rzeczy, dostępu do lodówki.

Mieszkanie składa się z siedmiu pomieszczeń, w tym kuchni, łazienki i pięciu pokoi. Jeden z pokoi przeznaczony został na pokój dzienny, tzw. salon, z kącikiem zabaw dla dzieci, dużym stołem, sprzętem RTV. Kolejny pokój jest przeznaczony do nauki. W sytuacji większego zapotrzebowania na schronienie pokój zostanie wykorzystany na schronienie dla większej rodziny z dziećmi.

Mieszkanie będzie funkcjonowało w strukturach MOPR-u, będzie koordynowane i nadzorowane przez Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy Domowej - PIKBAZA. Osoby przebywające w schronieniu uzyskają wsparcie osoby pierwszego kontaktu, socjalne oraz specjalistyczną pomoc prawną/psychologiczną, pedagogiczną (asystent rodziny), zgodnie ze sporządzoną diagnozą potrzeb i indywidualnym planem pomocy.

Mieszkanie wymagało kompleksowego remontu. W celu pozyskania środków na jego przeprowadzenie MOPR w imieniu Miasta Słupska wystąpił w konkursie z wnioskiem pn. „Wsparcie jednostek samorządowych w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” i uzyskał dofinansowanie w wysokości 89.800 zł.

W ramach prac remontowych przeprowadzono roboty rozbiórkowe powiększono powierzchnię łazienki, gdzie wstawiono kabinę prysznicową, usunięto starą farbę ze ścian, wykonano gładzie, położono płytki w kuchni i łazience, przygotowano posadzki do położenia paneli, wymieniono część okien, zamontowano nowe parapety, poddano renowacji drzwi wewnętrzne, wymieniono drzwi zewnętrzne na antywłamaniowe, uzupełniono ściany i tynki, dostosowano instalację wod-kan., gazową i elektryczną, zainstalowano centralne ogrzewanie (nowoczesny piec gazowy), zamontowano instalację sanitarną w łazience. W ramach zasobów własnych MOPR zostały pomalowane wszystkie ściany i położone panele podłogowe.

Ponadto MOPR pozyskał z funduszy Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kwotę prawie 70 tys. zł na pokrycie kosztów wyposażenia mieszkania w meble, sprzęt agd, panele podłogowe, rolety okienne, zasłony i niezbędne materiały i sprzęty do codziennego funkcjonowania osób przebywających w mieszkaniu (ręczniki, pościel, środki czystości, przybory kuchenne).

MOPR dziękuje sponsorowi – Fundacji „I jesteś w domu” z Katowic i jej przedstawicielowi Danielowi Worobcowi z firmy „Agata Meble - Kobylnica”, który od początku wspierał tą inicjatywę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza