Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno morze, wiele korzyści. Młodzież wie, czym jest morska energetyka wiatrowa. Finał konkursu w Redzikowie [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
We wtorek, Lądowisko Kultury w Redzikowie wypełniło się pracami artystycznymi dzieci i młodzieży. Zaprezentowano też eksperymenty naukowe.
We wtorek, Lądowisko Kultury w Redzikowie wypełniło się pracami artystycznymi dzieci i młodzieży. Zaprezentowano też eksperymenty naukowe. Łukasz Capar
Prace plastyczne, makiety, filmiki, ale przede wszystkim nowa wiedza i doświadczenia. W Redzikowie zwieńczono projekt edukacyjny dla młodzieży z regionu. Jego motywem przewodnim była morska energetyka wiatrowa.

We wtorek, Lądowisko Kultury w Redzikowie wypełniło się pracami artystycznymi dzieci i młodzieży z Ustki, gminy Ustka i gminy Redzikowo. Swoje pomysły zaprezentowali w konkursie, który był zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie". Za jej przygotowanie odpowiadały Equinor i Polenergia – firmy realizujące projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych podczas finału wydarzenia był pokaz eksperymentów naukowych.

- Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych dotyczącej morski energetyki wiatrowej, jej roli w transformacji energetycznej naszego kraju, a także zasygnalizowanie kwestii związanych z ekologią, ochroną środowiska, rolą, jaką morska energetyka wiatrowa odgrywa w odniesieniu do rozwoju regionów, które uczniowie i ich rodziny zamieszkują – mówi w rozmowie z „Głosem” Andrzej Popadiuk z firmy Equinor. - Cały program, który rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku składał się z dwóch części. Część pierwsza, edukacyjna, wyposażyła uczniów w bazową wiedzę dotyczącą morskich elektrowni wiatrowych. Na tej podstawie, uczniowie zaproszonych do programu szkół przygotowali prace konkursowe.

Młodzież miała zatem okazję przedstawić własną perspektywę postrzegania morskiej energetyki wiatrowej. Do konkursu przystąpiło 130 uczniów i uczennic, którzy wykonali 119 prac plastycznych, w tym makiety morskich farm wiatrowych z surowców wtórnych oraz filmiki prezentujące korzyści z morskiej energetyki wiatrowej dla regionu. W samym projekcie uczestniczyło 1500 uczniów z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim i szkoły podstawowej w Łebie, gdzie powstanie baza serwisowa Equinor i Polenergi.

W uroczystym finale konkursu wzięło udział 39 półfinalistów ze wszystkich szkół, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele prowadzący, oraz rodzice. Jury konkursowe, w skład którego weszli burmistrzowie Łeby i Ustki, przedstawiciele gmin Redzikowo i Ustka, a także reprezentanci inwestorów, miało przed sobą bardzo trudne zadanie.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości przygotowanych prac. Zarówno tych plastycznych, jak i makiet, które często znakomicie odwzorowują wszystkie niuanse konstrukcyjne morskich farm wiatrowych, a także filmów, które obrazują funkcjonowanie morskich farm wiatrowych i korzyści, jakie dostarczają regionowi, mieszkańcom. Poziom prac zaprezentowanych podczas dzisiejszego konkursu jest niezwykle wysoki – mówi Andrzej Popadiuk.

- Przygotowałem pracę plastyczną. Pracy było dużo. Wiatraki są ważne, bo wytwarzają prąd – chwalił się Mateusz, jeden z najmłodszych uczestników konkursu.

- Ja przygotowałem film. Z montowaniem zajęło mi to tydzień. Opowiada o korzyściach płynących z farm wiatrowych. Informacje pozyskiwałem z internetu, ale korzystałem też z własnej wiedzy. Energetyka wiatrowa to ważny temat. To tani prąd, ale też dużo miejsc pracy – opowiadał Marcin.

Oprócz przekazania uczniom cennej wiedzy oraz zaprezentowania ich zdolności artystycznych, całemu projektowi przyświecał jeszcze jeden cel.

- Nam, jako firmom technicznym, deweloperom, inwestorom rozwijającym projekty farm wiatrowych […] zależy na tym, żeby dzieci i młodzież – uczniowie, studenci – wybierali kierunki techniczne – tłumaczył Andrzej Popadiuk. - Ten program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych. W klasach młodszych ma za zadanie rozbudzenie zainteresowania tym obszarem. Uczniowie klas starszych stoją na progu wyboru swojej dalszej ścieżki edukacyjnej, a za niedługo również wyboru obszaru aktywności zawodowej. Mamy nadzieję, że udział w tym programie i w tym konkursie również zmobilizuje, zachęci, zainteresuje uczniów do wyboru kierunków technicznych i być może w przyszłości wyboru morskiej energetyki wiatrowej jako ich obszaru aktywności zawodowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza