Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień w słowackich Tatrach. Zobacz zdjęcia

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Widok na Tatry z Tatrzańskiej Łomnicy.
Widok na Tatry z Tatrzańskiej Łomnicy. Wojciech Frelichowski
W górach każda poru jest piękna. Także jesień. Dodatkowo jest mniej turystów, tak, jak w Tatrach słowackich.

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach, a także najwyższe góry w Polsce. Ale Tatry to także najwyższe pasmo górskie w Słowacji. Co więcej, to po słowackiej stronie są położone najwyższe szczyty tego pasma górskiego.

Należy też wiedzieć, że większość pasma Tatr jest położona u naszego południowego sąsiada. Całkowita powierzchnia tego pasma górskiego wynosi 785 kilometrów kwadratowych, z czego tylko nieco ponad 22 procent (175 km kw.) jest zlokalizowana w Polsce. Reszta jest na Słowacji.

Pod względem budowy geologicznej Tatry Słowackie są takie same, jak Tatry Polskie. Natomiast pod względem krajobrazowym jest istotna różnica. Chodzi nie tylko o to, że po słowackiej stronie są najwyższe tatrzańskie szczyty. Otóż obserwując panoramę Tatr np. z Nowego Targu widzimy najpierw leśny, górzysty teren Podhala, a dopiero za tymi wyniesieniami majaczą skalne tatrzańskie szczyty.

Po słowackiej stronie jest inaczej. Panorama Tatr z miasta Poprad, które jest słowackim odpowiednikiem Nowego Targu i główną górską bazą wypadową, widzimy od razu monumentalne skalne pasmo, których widoku nie zasłaniają żadne pagórki i wyniesienia. Ma się wręcz wrażenie, że tuż za miastem można rozpocząć górską wycieczkę, a wysokie szczyty są w zasięgu ręki. To doznanie jest szczególnie silne podczas słonecznej pogody. A trzeba wiedzieć, że słowackie Tatry są znacznie lepiej nasłonecznione, choćby z faktu, że po tamtej stronie są południowe stoki Tatr.

Po słowackiej stronie leżą najwyższe tatrzańskie szczyty z Gerlachem (2655 n.p.m.) i Łomnicą (2633 m n.p.m.) na czele.
Co ciekawe, w słowackich Tatrach nie ma takiego turystycznego tłoku, jak to ma miejsce po polskiej stronie. Być może wpływ na to ma większy obszar Tatr leżących po tamtej stronie. Ale nie oznacza, to, że szlaki turystyczne są puste. Co do bazy i infrastruktury turystycznej to od Słowaków możemy się wiele nauczyć.

Główne tatrzańskie miejscowości na Słowacji, to Tatrzańska Łomnica, Stary Smokoviec i Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro). To typowe górskie kurorty, w których dominują hotele, pensjonaty i inne obiekty turystyczne. Są one połączone zelektryfikowaną linią kolejową, tzw. električka. To nie tylko komunikacyjne ułatwienie dla ludności, ale również atrakcja turystyczna.

Podobnie jak Tatry po polskiej stronie, Tatry do stronie słowackiej są objęte ochroną. Działa tam Tatrzański Park Narodowy, który powstał już w 1949 r., o sześć lat wcześniej niż polski Tatrzański Park Narodowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza