Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienne targi ogrodniczo-pszczelarskie w Słupsku. Królują wrzosy [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Targi ogrodniczo-pszczelarskie w Słupsku
Targi ogrodniczo-pszczelarskie w Słupsku Łukasz Capar
Jesienne astry, chryzantemy, wrzosy, kwitnące jesienią trawy ozdobne czy coraz popularniejsze kolorowe kapusty ozdobne. Doniczki z tymi roślinami możemy ustawić w ogrodzie, na balkonie, tarasie albo wysadzić rośliny do ogrodu. Wszystko można kupić na targach ogrodniczo-pszczelarskich, które przez cały weekend trwają w Słupsku.

Targi ogrodniczo-pszczelarskie to cykliczna impreza organizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Setki wystawców wystawiają się w Słupsku na placu przy ul Grunwaldzkiej - przed Parkiem Wodnym Trzy Fale. To okazja dla działkowców i ogrodników, aby zaopatrzyć się w krzewy i rośliny, które ozdobią ogród lub balkon. W programie m.in. doradztwo ogrodnicze i pszczelarskie, sprzedaż drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych, nasion i cebulek oraz owoców i warzyw. Można też kupić narzędzia ogrodnicze oraz uzyskać fachową poradę - np. jakie prace jesienią należy wykonać w ogrodzie.
A jest co robić. Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu.

- Jesienne porządki w ogrodzie zajmują sporo czasu, ale są konieczne. Zanim nadejdą mrozy, trzeba dobrze przygotować ogród do zimy. Aby ogród przetrwał zimę, trzeba go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest także okrycie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika - mówi pani Grażynka, u której można było kupić wszystko, co niezbędne do tych prac.

Należy też zrobić porządek na rabatach z roślinami jednorocznymi i wieloletnimi.
- Przycinamy i usuwamy uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście. Do cięcia cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej wycinać piłą ogrodową. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Rozdrobnione gałęzie można składować na kompoście. Przekwitnięte rośliny sezonowe uprawiane w donicach, skrzynkach czy misach usuwamy z pojemników, a ziemię rozrzucamy na rabaty w ogrodzie. Pojemniki myjemy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane - radzi pani Grażyna.

Jesień należy do kolejnych pracowitych okresów w ogrodach. Z jednej strony trwają zbiory, zabiegi pielęgnacyjne, a z drugiej planujemy zmiany na działce, nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Jesienią w ogrodach i na balkonach królują wrzosy.
To mrozoodporne krzewinki, które zachwycają swoimi kwiatami każdej jesieni. Do rodzaju wrzos należy tylko jeden gatunek - wrzos pospolity, dostępny na szczęście w wielu ciekawych odmianach. Wrzosy kwitną najczęściej na czerwono, różowo, purpurowo lub biało. Niektóre z nich mają też barwne liście. Wymagają stanowisk słonecznych i kwaśnych gleb. Na rabatach wrzosy dobrze komponują się z miniaturowymi iglakami i innymi roślinami wrzosowiskowymi. Warto je łączyć z wrzoścami, które kwitną na wiosnę, dzięki czemu wrzosowa rabat nigdy ie będzie smutna. Wśród odmian wrzosów szczególną uwagę przykuwają wrzosy pączkowe, których kwiaty zasychają w pączkach i dzięki temu utrzymują się jeszcze w okresie zimy.

Targi w Słupsku trwają jeszcze dziś - w niedzielę, 24 września, do godziny 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza