Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli jest kilku właścicieli w bloku

Artur Kostecki [email protected] Tel. 094 347 35 87 Fot. sxc.hu
W sytuacji, gdy właścicieli jest kilku, mają zastosowanie specjalne przepisy.
W sytuacji, gdy właścicieli jest kilku, mają zastosowanie specjalne przepisy.
Zastanawiam się nad kupnem piętra domu. Dom jest zbudowany tak, że są w nim dwa niezależne mieszkania - na parterze i na piętrze.

W tym przypadku w księdze wieczystej współwłaścicielami domu są dwa małżeństwa, każde ma połowę domu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę zawierając w tym przypadku umowę?

Nabycie udziału w nieruchomości wspólnoty jest oczywiście jak najbardziej uprawnione, jednak taki zakup może sprawić wiele kłopotów. Po pierwsze, większość banków nie udziela kredytu hipotecznego na zakup udziału w takiej nieruchomości.

Po drugie, nawet jeśli nie ma kłopotu ze sfinansowaniem zakupu, w przyszłości mogą pojawić się problemy związane ze współwłasnością. Każda inwestycja jest inwestycją we wspólną nieruchomość, więc wymaga uzgodnienia z pozostałymi właścicielami. Np. wykonanie odrębnej instalacji centralnego ogrzewania będzie wymagać zgody pozostałych współwłaścicieli.

Barbara Urbanowicz,

Urbanowicz Centrum Nieruchomości, Koszalin:

- Dlatego najlepiej wyodrębnić w tym domu dwa lokale mieszkalne, z których każdy będzie stanowić odrębną nieruchomość, należącą do konkretnych właścicieli. Do tych lokali przypisuje się pomieszczenia przynależne jak piwnice, strych, garaż, czyli takie pomieszczenia, które będą użytkowane przez właścicieli poszczególnych lokali. Pozostaną jeszcze części wspólne, które nie służą do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli. Będą to korytarze, ściany zewnętrzne, dach, działka.

Jak to zrobić? Sposób postępowania reguluje ustawa o własności lokali z dn. 24 czerwca 1994 r. Zaświadczenie o tym, że lokal stanowi odrębną własność, wydaje starostwo powiatowe. Do wniosku o uzyskanie zaświadczenia niezbędna jest inwentaryzacja budowlana całego budynku.

Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na mapie (wyrysie z operatu ewidencyjnego).

Dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.

Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Niezbędne jest więc określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.

Samo uzyskanie zaświadczenia nie oznacza jeszcze, że lokal stanowi odrębną własność. Dopiero wpis do księgi wieczystej oznacza powstanie własności wyodrębnionego lokalu.

W opisywanym wypadku najlepszą drogą postępowania jest złożenie wniosku do starostwa o uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokalu (a najlepiej obu lokali).

Następnie można wydzielić lokal z nieruchomości wspólnej i urządzić dla niego nową księgę wieczystą. Zrobi to notariusz na podstawie aktu notarialnego. Najtańszym rozwiązaniem będzie ustanowienie odrębnej własności lokali i sprzedaż tego lokalu w jednym akcie notarialnym.

Do aktu muszą stawić się kupujący i sprzedający, a także współwłaściciele, którzy wyrażą zgodę na wyodrębnienie lokali. A jeśli pozostali współwłaściciele nie wyrażają zgody na wydzielenie lokalu, co czasem się zdarza w przypadku konfliktu, wówczas można się zwrócić do sądu - postanowienie sądu jest podstawą wpisu własności lokalu do księgi wieczystej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza