Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jogurt - zdrowe bakterie

Ilona Stec www.gs24.pl
Jogurt ze świeżymi owocami może być doskonałym, zdrowym deserem.
Jogurt ze świeżymi owocami może być doskonałym, zdrowym deserem.
Problemy trawienne - zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego - w wielu przypadkach są skutkiem niewłaściwego sposobu odżywiania.

Nieregularne jedzenie, pośpiech w trakcie posiłków, wreszcie sama dieta, w której zbyt wiele jest produktów ciężkostrawnych, nafaszerowanych chemicznymi "ulepszaczami" i konserwantami - wszystko to niekorzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. Często - by zapobiec związanym z tym problemom - wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Trzeba zacząć jadać regularnie, zadbać o to, by w jadłospisie znalazło się więcej warzyw i owoców, produktów z pełnego ziarna, nabiału. Koniecznie też należy pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi niezbędnych ilości płynów - przynajmniej dwóch - trzech litrów dziennie.

Naturalny sprzymierzeniec

Sprzymierzeńcem w walce z zaburzeniami trawiennymi, a równocześnie produktem zawierającym wiele cennych składników odżywczych jest jogurt. Zaopatruje nasz organizm w wysokowartościowe białko, witaminy, składniki mineralne, w tym łatwo przyswajalny wapń. Ogromną zaletą jogurtów jest też ich korzystny wpływ na skład flory jelitowej. Zawierają bowiem bakterie, które poprawiają pracę jelit.

Na zdrowie i długowieczność

Fermentacja w przemyśle spożywczym stosowana jest już od tysięcy lat. Używano jej m.in. do przedłużania trwałości mleka. Napoje podobne do dzisiejszych jogurtów znane były już Babilończykom, Egipcjanom, Turkom, mieszkańcom Azji i Bałkanów. Z systematycznym spożyciem jogurtów wiązana jest długowieczność ludów krajów bałkańskich. Produkcję fermentowanych napojów mlecznych na skalę przemysłową rozpoczęto jednak dopiero pod koniec XIX wieku. Obecnie jogurty naturalne stały się ogromnie popularne wśród konsumentów. Wielu producentów wzbogaca swoje wyroby o dodatkowe bakterie - tzw. probiotyczne, które szczególnie korzystnie wpływają na organizm człowieka.

Najwytrwalsze

Prawdziwy probiotyk pochodzi z naturalnej mikroflory jelitowej człowieka. Potrafi przeżyć drogę przez nieprzyjazne kwaśne środowisko układu pokarmowego, dotrzeć na miejsce, czyli do jelita i tam rozmnożyć się, wpływając dodatnio na metabolizm człowieka, nie powodując żadnych skutków ubocznych. Bakterie probiotyczne przyspieszają i poprawiają trawienie, hamują przenikanie przez ścianki jelit szkodliwych substancji do organizmu. Jednak nie wszystkie mikroby dodawane do jogurtów docierają na miejsce żywe. Niektórzy producenci wzbogacają więc swoje wyroby specjalnymi szczepami, którym ta sztuka się udaje i które funkcjonują w ludzkim organizmie jak należy.

Zamiast tłustych sosów

Jogurt naturalny i wzbogacony o różne dodatki smakowe może być smacznym, zdrowym napojem. Wymieszany z ziołami znakomicie zastąpi tłuste sosy do sałatek i mięs. Z warzywami doskonale sprawdzi się w roli chłodnika, a z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców, orzechów i miodu z pewnością będzie świetnym deserem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza