MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Juka ogrodowa przepięknie kwitnie. Zniesie słońce, suszę i mróz. Jak uprawiać juki karolińskie i co robić, żeby miały mnóstwo kwiatów?

Grażyna Zwolińska
Kwitnące juki wyglądają wyjątkowo spektakularnie. To rośliny łatwe w uprawie, które można polecić nawet początkującym ogrodnikom. Ale trzeba spełnić ich podstawowe wymagania uprawowe.
Kwitnące juki wyglądają wyjątkowo spektakularnie. To rośliny łatwe w uprawie, które można polecić nawet początkującym ogrodnikom. Ale trzeba spełnić ich podstawowe wymagania uprawowe. Cristina Ionescu/GettyImages
Juka ogrodowa to piękna roślina ozdobna. Latem zachwycają jej egzotyczne kwiaty, a zimą pozostają w ogrodzie zielone liście. Pomimo niezwykłej urody juka karolińska jest łatwa w uprawie. To roślina odporna na mróz, upał i słońce, znosi także suszę. Nie każdy wie, że jej kwiaty są nie tylko piękne, ale też jadalne. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować juki w ogrodzie i co robić, żeby wspaniale kwitły.

Spis treści

Juka ogrodowa jest niewymagającą rośliną, dlatego można polecić ją nawet początkującym ogrodnikom. Juka wygląda bardzo egzotycznie, ale świetnie radzi sobie w polskich warunkach. A jej kwiaty należą do najbardziej okazałych, jakie możemy mieć w ogrodzie. Warto wiedzieć, że ta roślina jest znana pod kilkoma nazwami: juka (krępla) karolińska, juka (krępla) włóknista, szpilecznica włóknista (Yucca filamentosa). Pochodzi z południo-wschodnich regionów USA, ale doskonale rośnie w Polsce.

Zobacz także: Juka ma egzotyczne kwiaty i lecznicze liście. Oczyszcza z toksyn i odtruwa. Przygotuj zdrowotne mikstury

Jakie wymagania ma juka ogrodowa?

Juce ogrodowej do szczęścia wystarczy dużo słońca. Nie należy jej więc sadzić w zacienionych miejscach, bo może wcale nie zakwitnąć. Nie musi mieć szczególnie żyznej ziemi. Ważne, żeby nie była ona zbyt mokra, a zwłaszcza z wodnymi zastoinami. Najlepsza jest gleba przepuszczalna, lekko piaszczysta, o lekko zasadowym odczynie. W naturze juki rosną nawet w bardzo mało zasobnej ziemi.

Kiedy kwitnie juka ogrodowa i jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Juka w Polsce kwitnie między czerwcem a sierpniem, a jej kwiaty mają przyjemny, orzeźwiający, ale delikatny zapach. Doskonale prezentuje się np. na dobrze utrzymanym trawniku. Choć lubi być solistką zwracającą na siebie uwagę gości, pięknie prezentuje się też w grupach. Dobrze wygląda także z niskimi bylinami okrywowymi oraz trawami. Może być ciekawym elementem niejednego ogrodu skalnego, ale zdecydowanie z tych większych.

O czym pamiętać, uprawiając jukę ogrodową?

Jukę karolińską, bo ta odmiana jest najczęstsza w naszych ogrodach, kupujemy (lub dostajemy od przyjaciół) w postaci niedużej sadzonki. W pierwszym roku na pewno nam nie zakwitnie. Zwykle robi to dopiero po dwóch-trzech latach. Ale naprawdę warto na jej kwiat poczekać.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na bardzo długie i głęboko wchodzące w ziemię korzenie, miejsce do posadzenia tej rośliny powinno być wybrane z namysłem. Przesadzanie juce nie służy. Może się nie przyjąć, a w najlepszym razie opóźni swoje kwitnienie. Trudno też ją całkiem usunąć z ogrodu, jak się już w nim zagnieździ. Zwykle jednak wyrzucanie jej nawet nam nie przychodzi do głowy.

Wiosną dobrze dać jej trochę płynnego nawozu. Pozwoli to na przygotowanie jej do kwitnienia. Latem nawóz dodajemy regularnie, gdyż ze względu na dużą ilość kwiatów, roślina może być osłabiona. Trudniej wtedy przetrwa zimę. Pamiętajmy, by latem był to nawóz pozbawiony azotu (lub z jego minimalną dawką). Warto stosować też nawozy naturalne, bardzo dobrze sprawdzi się mączka bazaltowa.

Po przekwitnięciu kwiatów należy usunąć wszystkie uschłe części rośliny. Jeśli zostawimy pędy kwiatostanowe, to osłabią one roślinę. Ponadto, tkwiąc na roślinie przez długi czas, nie wyglądają zbyt efektownie.

Zimowanie juki ogrodowej

Generalnie juka doskonale znosi polskie zimy. Jedynie gdyby miały się zdarzyć mrozy rzędu minus 25°C, można ewentualnie ziemię wokół niej wyściółkować korą i obłożyć świerkowymi gałązkami. Ważne jest to, żeby podłoże było przepuszczalne – w mokrym juki gorzej zimują. Ponieważ liście tej rośliny są zimozielone, nawet zimą, gdy spadnie śnieg, zdobią ogród.

Warto wiedzieć, że roślina nie lubi być zasypana śniegiem. Na nadmiar wilgoci może zareagować wystąpieniem plam na liściach lub ich zamieraniem.

Juka ogrodowa – choroby

Zaletą juki jest to, że nie jest podatna na choroby wirusowe, nie imają się jej też szkodniki pod warunkiem, że zapewnimy jej minimum tego, co jej potrzeba. Można ją więc polecić nawet niezbyt doświadczonym ogrodnikom.

Jak rozmnożyć juki ogrodowe?

Młode juki najłatwiej zdobędziemy, dzieląc większe okazy. Najlepiej zrobić to na wiosnę. Wystarczy wykopać całość i od rośliny matecznej oddzielić młode sadzonki. Powstałe rany, zarówno na głównej roślinie, jak i na młodych, należy zabezpieczyć preparatami grzybobójczymi, gdyż właściwie jedynie tam lubią rozwijać się choroby. Uzyskane sadzonki wsadzamy bezpośrednio do ziemi i przycinamy im liście, by szybciej się przyjęły i ukorzeniły.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza