Juniorzy Czarnych Słupsk w finale Mistrzostw Polski juniorów do lat 18

(kan) Źródło: Adam Wall PZKosz.
Juniorzy Czarnych Słupsk
Juniorzy Czarnych Słupsk Fot. PZKosz
Fantastyczny sukces młodych koszykarzy ze Słupska. Dzięki wygranej 38:21 drugiej połowie spotkania STK Czarni Słupsk pokonali w sobotę ŁKS KM Łódź 70:55 w półfinale rozgrywanych w Pruszkowie mistrzostw Polski juniorów do lat 18. W niedzielę w wielkim finale zagrają o złoto ze Spójnią Stargard Szczeciński.

Pierwsze minuty lekką przewagę miał o ŁKS, ale nie była ona wyraźna. Łodzianie po pięciu minutach prowadzili 8:2, a tę przewagę utrzymali już do samego końca pierwszej kwarty (18:12). - To było rozpoznanie przeciwników, gdyż te zespoły jeszcze nigdy w historii ze sobą nie grały - tłumaczył szkoleniowiec ŁKS-u Robert Zając.

Kolejne minuty należały już jednak do Czarnych, którzy przez większą część meczu bronili strefą. Dzięki temu słupszczanom udało się skutecznie powstrzymać pod koszem Bartłomieja Bartoszewicza. Lider ŁKS-u próbował różnych rozwiązań, lecz nie dostał wsparcia zawodników z obwodu. Mimo obrony strefowej łodzianie w pierwszej obronie oddali tylko cztery rzuty za trzy punkty. - Obawialiśmy się wysokich graczy rywali, dlatego zdecydowaliśmy się na taką defensywę. Nawet kosztem kilku straconych punktów - wyjaśnił trener Czarnych Robert Jakubiak.

W drugiej połowie łodzianie dalej nie potrafili sobie poradzić ze strefą, wyraźnie przegrywając drugie dwadzieścia minut. Na cztery minuty przed końcem Czarni prowadzili już 65:45, a trener Jakubiak zdecydował się wprowadzić na boisko rzadko grających rezerwowych. Mniejsze ogranie meczowe rywali szybko wykorzystali zdeterminowani łodzianie. Po dwóch celnych trójkach 16-letniego Dawida Morawca ŁKS odrobił część strat.

- To było jednak za mało. Trzeba było trafić więcej rzutów wcześniej, na tej samej hali, w tym samym dniu druga drużyna nie mogła mieć już takiego szczęścia jak Spójnia - żałował Zając.

- Jakby ktoś przed turniejem finałowym powiedział nam, że zagramy w półfinale to bralibyśmy to w ciemno. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Teraz mamy chrapkę na złoto - zakończył opiekun Czarnych Robert Jakubiak.

Pięciu koszykarzy Czarnych zdobyło w tym meczu ponad 10 punktów. 11 zaliczył lider Słupszczan Konrad Rzeczkowska, miał też 7 asyst, ale słabo rzucał za trzy punkty.

Rywalem koszykarze ze Słupska w finale będzie Spójnia Stargard Szczeciński. ŁKS KM Łódź o brąz zmierzy się z MKS-em Pruszków.

STK CZARNI Słupsk - ŁKS Łódź 70:55kwarty: 12:18, 22:16, 12:7, 24:14
Czarni: Rzeczkowski - 11 (1x3, 7 asyst), Borowski - 11 (10 zbiórek), Osiński - 14 (2) - 9 zbiórek, S. Ścigała - 11, Raczkowski - 5 (10 zb. 3 asysty), Długosz - 11 (1), Klekowiecki - 2 Przędziński - 1 , M. Szymański 2 D. Szymańki 0, Bartnik 0