Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Ustka Zachód po raz pierwszy z Błękitną Flagą (zdjęcia)

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kąpielisko Ustka Zachód po raz pierwszy z Błękitną Flagą
Kąpielisko Ustka Zachód po raz pierwszy z Błękitną Flagą Bogumiła Rzeczkowska
Ustka po raz kolejny może być dumna z Błękitnej Flagi, ale tym razem otrzymało ją kąpielisko zachodnie. W tym roku w Polsce kultowy certyfikat przyznano 34 kąpieliskom i marinom. Dlaczego jest taki ważny? Bo świadczy nie tylko o czystym i bezpiecznym kąpielisku, ale też o tym, że nikt nie jest z niego wykluczony.

Czysta woda, czyste wybrzeże, bezpieczeństwo i dostęp dla wszystkich – pod takim hasłem odbywa się przyznawanie certyfikatu Błękitnej Flagi. Walczą o nią miejscowości nadmorskie i kurorty, bo jest znakiem tego, że na plaży można czuć się bezpiecznie.
Plaża wschodnia w Ustce już wielokrotnie była nagradzana międzynarodowym certyfikatem ekologicznym Błękitnej Flagi. Ten rok po raz pierwszy w historii przyniósł Błękitną Flagę 200-metrowemu Kąpielisku Ustka Zachód w środkowej części plaży zachodniej.

Uroczyste przekazanie certyfikatu i flagi oraz wciągnięcie jej na maszt odbyło się 18 lipca na plaży. Wyróżnienie to na ręce burmistrza Jacka Maniszewskiego przekazał przedstawiciel instytucji certyfikującej Jarosław Szczygieł. Obecni byli także przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rozwoju, który administruje plażą i zajmuje się procedurą pozyskania Błękitnej Flagi oraz Piotr Wasilewski ze słupskiego WOPR, kierownik kąpieliska z ratownikami strzegącymi na co dzień bezpieczeństwa na usteckich plażach.

- Cieszę się bardzo, że znowu otrzymaliśmy międzynarodowy certyfikat Błękitnej Flagi - mówi burmistrz Ustki Jacek Maniszewski. - Tym razem składaliśmy wniosek o przyznanie jej kąpielisku na plaży zachodniej, aby ją rozpropagować. Plaża jest szeroka, woda czysta. Mamy tam sektor sportowy i ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.

W staraniach o błękit

Błękitna Flaga to nazwa programu organizacji pozarządowej – Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Danii, zrzeszającej narodowe organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu.
Celem programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Ośrodki spełniające założenia programu uzyskują prawo do używania znaku Błękitnej Flagi.

Program ten rozpoczął się w Europie. Miał zachęcić zarządców kąpielisk do spełnienia założeń dyrektywy Rady Europejskiej, dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Pomysł powstał we Francji w 1985 r., gdzie pierwsze nadmorskie gminy zostały wyróżnione Błękitną Flagą po uwzględnieniu kryteriów oczyszczania ścieków i jakości wody w kąpieliskach. W tym roku na świecie Błękitną Flagę ma 4664 plaż i marin w 46 państwach.

Jako pierwsze w Polsce w 2005 roku Błękitną Flagę otrzymały Gdynia (Śródmieście), Mrzeżyno, Pobierowo, Sopot (plaża Grand Hotel) oraz Marina Łeba. Tegoroczne certyfikaty przyznano aż 34 nadmorskim kąpieliskom w Polsce od zachodu po wschód - najwięcej od początku edycji programu w Polsce. Niektóre z plaż, tak jak na przykład Ustka, cieszą się błękitem od kilkunastu lat, inne kąpieliska – dopiero teraz ciężko zapracowały na certyfikat, a niektóre traciły go w ciągu tych lat.

Według założeń główną ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. Pretendenci do certyfikatu powinni więc oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wyróżnienie to obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić ścisłe kontrole. Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia: jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu – tu chodzi o częstotliwość sprzątania, odpowiednią liczbę koszy na śmieci, segregację odpadów, odpowiednią liczbę urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych. Błękitni flagowicze muszą wykazać się dostępnością. Jury ocenia więc ciągi piesze, rowerowe, dojazd transportem publicznym do kąpieliska. Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo na terenie kąpieliska - odpowiednia liczba ratowników WOPR, wyposażenie w sprzęt ratunkowy, stanowisko pierwszej pomocy, oznakowanie stref dla różnych grup użytkowników. Z kolei aby spełnić warunek dotyczący dostępności dla osób niepełnosprawnych, należy dysponować podjazdami, urządzeniami sanitarnymi, miejsca postojowymi. W ostatnich latach są to również wózki kąpielowe.

KĄPIELISKA I MARINY WYRÓŻNIONE BŁĘKITNĄ FLAGĄ W SEZONIE 2023
1.Kąpielisko w Zieleniewie nad Jez. Miedwie
2.Kąpielisko śródlądowe w Lubczynie
3.Kąpielisko w Stepnicy nad Zal. Szczecińskim
4.Kąpielisko Morskie Świnoujście – Uznam
5.Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów
6.Port Jachtowy Jerzego Porębskiego
7.Kąpielisko Morskie Międzyzdroje Wschód
8.Marina Wapnica
9.Plaża Międzywodzie
10.Plaża Dziwnów
11.Plaża Dziwnówek
12.Kąpielisko Pobierowo
13.Kąpielisko Pustkowo
14.Kąpielisko Trzęsacz
15.Kąpielisko Rewal
16.Kąpielisko Pogorzelica
17.Kąpielisko Niechorze
18.Kąpielisko Mrzeżyno Zachód
19.Kąpielisko Grzybowo
20.Kąpielisko Dźwirzyno
21.Plaża Zachodnia TRM w Kołobrzegu
22.Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”
23.Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód Kamienny Szaniec
24.Marina Solna Kołobrzeg
25.Kąpielisko Dąbki Zachód
26.Kąpielisko Mielno 216
27.Kąpielisko Darłówko Zachodnie
28.Kąpielisko Ustka Plaża
29.Kąpielisko Borówno nad jeziorem Borówno
30.Marina Yacht Park
31.Kąpielisko Koliba w Sopocie
32. Kąpielisko Gdańsk Stogi
33.Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo
34.Marina Gdańsk

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza