Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karczma u Dargoscha w Klukach po pożarze została odbudowana. Ale cudo!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Odbudowana po pożarze karczma prezentuje się znakomicie
Odbudowana po pożarze karczma prezentuje się znakomicie Łukasz Capar
W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach uroczyście otwarto zrewitalizowaną po pożarze zabytkową Karczmę u Dargoscha. Gości powitano wędzoną rybą i ...zupą z pokrzywy.

W kwietniu 2019 roku w wyniku pożaru zniszczeniu uległa część zabytkowej karczmy „U Dargoscha” w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W obiekcie krytym strzechą ogień całkowicie strawił dach i poddasze. Zachowały się jednak stare zabytkowe belki, stropy i rygle.

Pożar Karczmy u Dargoscha w Klukach. Pożar strawił poddasze i strzechę zabytkowej chałupy.

Pożar Karczmy u Dargoscha w Klukach [zdjęcia, wideo]

Karczmę postanowiono odbudować. Na początku tego roku została podpisana umowa w sprawie utworzenia Centrum tradycji i ochrony dziedzictwa kulturowego w zabytkowej karczmie „U Dargoscha” w skansenie. Wartość zamówienia wyniosła blisko 3 200 000 zł. Pieniądze pochodziły z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego”

Karczma pierwotnie nie była elementem zabudowy Kluk, tylko pobliskiego Wierzchocina. Zrekonstruowana tam XIX-wieczna chałupa została w latach 80. ubiegłego wieku zdemontowana i przywieziona do kluckiego skansenu, gdzie ponownie ją zmontowano, odbudowując część gastronomiczną i miejsca noclegowe. Zrewitalizowana po pożarze karczma, po jej oddaniu do użytku zostanie wzbogacona o przestrzeń do prowadzenia warsztatów edukacyjnych.

Podczas otwarcia odbyły się również pokazy gastronomiczne i degustacja, m.in.: chleba słowińskiego, wędzonych ryb, zupy z pokrzywy.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą o ratowaniu kultury Słowińców – małej, odizolowanej od wpływów zewnętrznych grupy ludności kaszubskiej. Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi od przełomu XIX i XX w. do połowy XX w. Można tu obejrzeć wnętrza domostw i zabudowań gospodarskich, a także poznać codzienne zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej.

Skansen w Klukach to także tłumnie odwiedzane imprezy folklorystyczne, bogata oferta edukacyjna, wystawy czasowe nawiązujące do historii i kultury regionu oraz Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach żyje, i to nie tylko dzięki odbywającym się tam imprezom i tłumom zwiedzających. Nie tylko dzięki staraniom o pozyskiwanie kolejnych obiektów i rozbudowywaniu skansenu. Pory roku jak dawniej wyznaczają tu rytm uprawy ogrodów, wykaszania łąk i zabiegów inwentarskich wokół koni, kóz i owiec.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza