Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubi pod Wiedniem. Odsiecz w Brzeźnie Szlacheckim (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Uroczystości rocznicowe Odsieczy Wiedeńskiej w Brzeźnie Szlacheckim obchodzone są na pamiątkę wspólnego udziału oddziału chłopów kaszubskich pod dowództwem Teodora Andrzeja Grabowskiego z wojskami króla Jana III Sobieskiego w bitwie przeciwko Turkom pod Wiedniem. To wyjątkowa inscenizacja.

Ten dzień jest wyjątkowy dla mieszkańców Brzeźna Szlacheckiego. Wówczas każdy oddaje hołd Kaszubom, którzy według podań wzięli udział w Odsieczy Wiedeńskiej. Czyn ten upamiętnia obelisk znajdujący się w centrum wioski, który ustawiono w 300-letnią rocznicę Odsieczy.

Inscenizacja w Brzeźnie Szlacheckim

Przygotowanie obchodów i inscenizacji to nie lada wyzwanie. Rekonstrukcja bitwy Kaszubów pod Wiedniem to plenerowa impreza, która tradycyjnie odbywa się w trzecią niedzielę sierpnia. Punktem kulminacyjnym jest starcie wojsk Jana III Sobieskiego, w tym Kaszubów, z Turkami.

- W przygotowaniach bierze udział sto osób - przyznaje Tadeusz Książk, z bractwa Braci Herbu Gryf, koordynator inscenizacji. - Dzisiaj naszym sprzymierzeńcem nie jest pogoda, jest bardzo ciepło.

Faktycznie ponad 30-stopniowy upał nie ułatwiał zadania wojom ubranym w grube kostiumy.

- Dziś świętujemy Wiktorię Wiedeńską Jana III Sobieskiego, jest tych akcentów u nas bardzo dużo, jest i szkoła imienia Jana III Sobieskiego i ulica - mówi Andrzej Lemańczyk, wójt gminy Lipnica. - Pamiętamy wciąż o tych historycznych wydarzeniach i chcemy wciąż je przypominać młodszym pokoleniom.

- Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, w którym świętowano by 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej - mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Brzeźno Szlacheckie na mapie Polski jest pod tym względem wyjątkowe. Dzieje się to za sprawą Kaszubów, którzy od wieków są gospodarzami tej ziemi, a w szczególności za sprawą Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które zostało tu ustanowione przed 40 laty.

od 16 lat

Odsiecz Wiedeńska

Dodajmy, że 12 września 1683 roku wojska polskie i austriackie dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego wygrały bitwę pod Wiedniem, w której główną rolę odegrał atak polskiej husarii na flankę sił tureckich. Tak skończyły się marzenia Imperium Osmańskiego na podbój Europy. W Odsieczy Wiedeńskiej brali udział Kaszubi z Brzeźna Szlacheckiego i okolic. To na pamiątkę tych wydarzeń niemal co roku w Brzeźnie odbywają się inscenizacje bitwy. Podkreślmy, że w Brzeźnie uroczystości wiedeńskie obchodzone były od dawna - po raz pierwszy w 1933 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza