Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Wanke ma swój alfabet sportowy [ZDJĘCIA]

Krzysztof Niekrasz
Fot. Ze zbioru Kazimierza Wanke
Kazimierz Wanke (rocznik 1957) jest twórcą miasteckich zapasów (styl klasyczny). Na macie pierwsze kroki stawiał w wieku piętnastu lat (Morena Żukowo). Trenował w jednym klubie z Andrzejem Wrońskim. Po zakończeniu kariery został trenerem. W Miastku pracuje trzydzieści osiem lat. Wychował medalistów, reprezentantów Polski

A - jak ambicja.

Do uzyskania najlepszych wyników sportowych potrzebna jest ambicja i charakter. Do dziś towarzyszy mi zdobywanie wiedzy, techniki i taktyki zapaśniczej oraz prowadzenie zajęć w sposób dydaktyczny. Dużo trzeba silnej woli na utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej w moim wieku, a mam już 63 lata.

B - jak śp. Borecki Henryk.

Mój trener, który prowadził zajęcia w Morenie Żukowo. To był wspaniały szkoleniowiec, bardzo dobry człowiek, ogromny autorytet.

C - jak cechy motoryczne.

Zapasy należą do najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportowych. Stawiają wszechstronne wymagania ćwiczącym, powodując przejawianie się wszystkich cech motorycznych: siła, wytrzymałość, szybkość i moc. Celem walki zapaśniczej jest położenie rywala na łopatki. Do tego potrzebna jest bogata i urozmaicona technika.

D - jak dążenie do celu.

Sportowcy zawsze są zmotywowani w dążeniu do celu (głównie do zdobycia medalu). Dużo wyrzeczeń, wylanego potu daje pozytywne rezultaty. Największym wyróżnieniem każdego zawodnika jest reprezentowanie Polski w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Najlepsi zapaśnicy z Miastka brali udział 50 razy w mistrzostwach świata, Europy oraz europejskich festiwalach.

E - jak europejski festiwal.

Arkadiusz Kułynycz (wychowanek ZKS Miastko) wywalczył brązowy medal w tej imprezie (Mińsk - 2019 rok). Jest to jego największy sukces życiowy.

F - jak flaga.

Bardzo lubię oglądać w telewizji, jak podczas wielkich imprez sportowych wciągana jest polska flaga na maszt i odgrywany jest hymn narodowy. To ogromne wzruszenie i przeżycie dla każdego złotego medalisty.

G - jak gorące przywitanie.

Każdy reprezentant Polski, który powraca z IO, MŚ czy ME powinien być gorąco witany w klubie i to w obecności władz i przedstawicieli prasy.

H - jak historia klubu.

Do Miastka przyjechałem w 1982 roku, by założyć sekcję zapaśniczą w Starcie. Od listopada były treningi prowadzone w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Historyczny, bo pierwszy medal (srebrny) dla Miastka zdobył junior młodszy Jarosław Kubisiak (1985 r.). Później były kolejne medale różnego koloru. W 1996 r. Start miał pierwszych reprezentantów Polski (Daniel Połowyszczak w mistrzostwach Europy juniorów młodszych był czwarty - Sofia, Przemysław Korpacki i Marcin Żurawik występowali w mistrzostwach świata kadetów i zajęli odpowiednio dwunaste i trzynaste miejsce - Teheran).

I - jak idol.

Moim zapaśniczym idolem był śp. Kazimierz Lipień, który słynął ze wspaniałej techniki. To pierwszy Polak w roli mistrza olimpijskiego - Montreal 1976.

J - jak Jantar Ustka.

Gdy zostałem powołany w 1980 roku do zasadniczej służby wojskowej do Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Ustce, to miałem okazję sam trenować i prowadzić zajęcia z młodymi jantarowcami. W nadmorskiej miejscowości poznałem wiele wspaniałych ludzi i działaczy sportowych: Wandę i Mieczysława Krzosów, Wiesława Zawadzkiego.

K - jak Kazimierczak Agata i Karaśkiewicz Kacper.

Agata jest pierwszą zawodniczką ze złotymi medalami. W wieku 14 lat została mistrzynią Polski młodziczek, dwa lata później była mistrzynią Polski kadetek. W ubiegłym roku reprezentowała Polskę w europejskim festiwalu młodzieży (Baku), gdzie zajęła siódme miejsce. Kacper, gdy miał 13 lat, został mistrzem Polski młodzików. W 2019 r. reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy kadetów (dwunaste miejsce) i w europejskim festiwalu młodzieży (był dwunasty).

L - jak liczba 19.

Tyle medali zdobył ZKS Miastko łącznie w 2015 roku: w mistrzostwach Polski (10), międzynarodowych mistrzostwach Polski (3) i Pucharach Polski (6).

Ł - jak łut szczęścia.

Potrzebny będzie Arkowi Kułynyczowi, by zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w 2021 roku.

M - mistrzostwa Polski juniorów (do lat 20).

Odbyły się w Miastku w 2012 r. O tytuły mistrzów kraju miało ubiegać się dwóch zapaśników z miasteckim rodowodem: Grzegorz Wanke (ZKS Miastko) - 66 kg i Arkadiusz Kułynycz (Olimpijczyk Radom) - 74 kg. Arek zdobył złoto, a Grzesia zmogła choroba i nie wystartował. W tym samym roku obaj juniorzy reprezentowali Polskę w MŚ (Pattaya - Tajlandia).

N - jak najmłodszy.

Najmłodszym mistrzem Polski seniorów w historii klubu z Miastka został 21-letni Grzegorz Wanke.

O - jak Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

To najbardziej prestiżowa impreza dla grupy wiekowej juniorów młodszych (do lat 17). W takiej imprezie ZKS Miastko najwięcej medali (7) wywalczył w 2007 r. (XIII OOM - Kędzierzyn- Koźle), a to dało 72 punkty i II miejsce w Polsce w klasyfikacji klubowej.

P - jak pierwszy medal mistrzostw Europy.

To brąz. Wywalczył go Grzegorz Wanke w 2008 r. (Daugavpils - Łotwa).

R - jak rodzina.

Rodzina jest najważniejsza! Dobrze się stało że trzech moich synów: Wojciech, Mateusz i Grzegorz polubiło zapasy. Razem z żoną Bożeną obserwowaliśmy, jak angażują się w ten sport i osiągają dobre wyniki. Wszyscy zdobywali medale w mistrzostwach kraju, a Mateusz i Grzegorz byli wielokrotnymi reprezentantami Polski. Mateusz to brązowy medalista akademickich mistrzostw świata (Turyn - 2010), a Grzegorz jest również brązowym medalistą mistrzostw Europy kadetów (Daugavpils - Łotwa 2008).

S - jak salka.

Nasza salka zapaśnicza (OSiR) ma wymiary 9 x 10 metrów i stwarza kameralne warunki do treningów.

T - jak twardziele.

Tacy są przeważnie zapaśnicy.

U - jak uczelnie.

Moi trzej synowie ukończyli studia (wychowanie fizyczne). Sport ze studiami pogodzili też: Arkadiusz Kułynycz, Piotr Żurawik, Grzegorz Mazurek, Przemysław Korpacki.

W - jak Wroński Andrzej.

Mój dobry kolega z maty zapaśniczej. Trenowaliśmy w Morenie Żukowo. To dwukrotny mistrz olimpijski (Seul 1988 i Atlanta 1996). Jest we władzach Polskiego Związku Zapaśniczego.

Z - jak Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko.

Wielu jego przedstawicieli rozsławiało Miastko w świecie i Europie. To: Grzegorz i Mateusz Wanke, Arkadiusz Kułynycz, Artur Szczęsny, Piotr Żurawik, Filip Petrończak, Piotr Zabłocki, Kacper Karaśkiewicz, Agata Kazimierczak.

Ż - jak Życzyński Mirosław (rocznik 1968 ).

Jeden z pierwszych, który zaczął treningi zapasów w Miastku. Wiceprezes klubu. Startuje w grupie weteranów. Mistrz Polski.

Zobacz także: Kulturyści w słupskiej filharmonii - XXXIV Zawody w Kulturystyce i Fitnesie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza