MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłótnia o ciepło w lęborskiej spółdzielni

Grzegorz Bryszewski
Lokatorom z ulicy Legionów Polskich nie podoba się sposób rozliczania za ciepło
Lokatorom z ulicy Legionów Polskich nie podoba się sposób rozliczania za ciepło Fot. omni
Lokatorom z ulicy Legionów Polskich nie podoba się sposób rozliczania za ciepło stosowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Lęborku. Władze spółdzielni twierdzą, że ściśle trzymają się regulaminu.

Sposób rozliczania zużytego ciepła przez Spółdzielnię Mieszkaniową zbulwersował naszych czytelników. Prośbę o interwencję w tej sprawie usłyszeliśmy od mieszkańców ulicy Legionów Polskich. Problem pojawił się podczas rozliczania kosztów ciepła w blokach i mieszkaniach w okresie rozliczeniowym 2008/2009 i w latach poprzednich.

- Udało mi się uzyskać od spółdzielni wykaz zużytego ciepła przez wszystkich mieszkańców mojego bloku. I byłem zaskoczony korektami do wyników zużycia wprowadzonymi przez pracowników spółdzielni odnoszącymi się do 45 procent mieszkańców bloku. Wartości tych korekt pojawiły się bez uzasadnienia i według niejasnych zasad i niezgodnie z regulaminem. W moim przypadku korekta wynosiła minus 20 procent. Nie wiem, skąd się wzięła ta liczba - skarży się Eugeniusz Cieślikowski, mieszkaniec Legionów Polskich. Pan Eugeniusz w nawiązaniu do pisma otrzymanego ze spółdzielni przeprowadził własne obliczenia. Wyszło mu, że oblicza ona sumę jednostek ciepła po wprowadzeniu korekt, a nie, jak mówi regulamin - po redukcji. Oznacza to, że zdecydowanie zwiększa się koszt jednej jednostki (z około 60 groszy do 80 groszy). W rezultacie lokator, który otrzymuje dużą korektę do zużyciaciepła, ma pomniejszony rachunek, ale o inną wartość jednostkową, niż gdyby nie korzystał z korekty.

- Jaki sens mają tak wyliczone korekty, skoro za ciepło w moim mieszkaniu w czwartej klatce płaci również lokator z pierwszej klatki. Ponadto jeśli są korekty na minus, to powinny być też na plus - dodaje mieszkaniec Legionów Polskich. Lokatorzy twierdzą również, że spółdzielnia nie stosuje się do własnych regulaminów. W dostępnym na stronie internetowej SM regulaminie obliczania kosztów zużytej energii cieplnej znalazł się m.in. zapis o specjalnych współczynnikach stosowanych, jeśli np. w sąsiednim mieszkaniu wykryto wyjątkowo duże lub małe zużycie ciepła.

- Wprowadzono je po to, żebym nie był obciążany za koszty podgrzewania przez ścianę nieogrzewanych mieszkań sąsiadów. Tylko że spółdzielnia nie stosuje się do własnych przepisów - dodaje Eugeniusz Cieślikowski.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Spółdzielni Mieszkaniowej w Lęborku. Jej przedstawiciele twierdzą, że rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania odbywa się zgodnie z regulaminem.

- Przy rozliczeniu każdego mieszkania uwzględniany jest współczynnik z tytułu jego położenia. Nie ma przypadku, aby jakiekolwiek mieszkanie nie posiadało takiego współczynnika. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek korekt każdorazowo nadpłata zostaje zwracana, a niedopłatą dociążamy wyłącznie lokal, którego korekta dotyczy - czytamy w piśmie nadesłanym do redakcji przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Lęborku.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza