Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska rozpoczęła zbieranie podpisów. W niedzielę Borys Budka odwiedził Słupsk

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wideo
od 16 lat
W samo upalne południe w niedzielę, 20 sierpnia, Koalicja Obywatelska zorganizowała konferencje prasową w Słupsku, podczas której Borys Budka, przewodniczący partii, ogłosił zbieranie podpisów przez komitet koalicyjny. Przedstawił też kandydatów do Sejmu i Senatu ze Słupska.

Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska wraz z posłem Zbigniewem Konwińskim i senatorem Kazimierzem Kleiną uczestniczył w niedzielę w konferencji prasowej zorganizowanej na ul. Nowobramskiej w Słupsku.

- Dziś w Słupsku zbieramy podpisy z kandydatami i kandydatkami z Koalicji Obywatelskiej. Wspaniali liderzy są w tym okręgu, bo jest posłanka Barbara Nowacka oraz obecny tutaj ze mną słupski lider Platformy Obywatelskiej, sekretarz Klubu - poseł Zbigniew Konwiński i senator Kazimierz Kleina, wybitny fachowiec, jeśli chodzi o finanse i ekonomię - mówił Borys Budka. - Dzisiaj z tego miejsca chciałem podziękować za ten bardzo pozytywny weekend w całej Polsce, nasi kandydaci i kandydatki wychodzą do Państwa z prośbą o poparcie naszych list do Sejmu i z prośbą o poparcie naszych kandydatów do Senatu, ale także z prośbą o rozmowę, aby wysłuchać naszych propozycji. Jesteśmy zaskoczeni tak pozytywnym odbiorem i tym w jaki sposób idzie nam ta zbiórka podpisów. Wieczorem będziemy w Gdyni, a jutro od rana będziemy zbierać podpisy w okręgu gdańskim - mówił Budka.

Wraz z nim był Zbigniew Konwiński, poseł ze Słupska.

- Bardzo się cieszę, że razem z posłem Borysem Budką będziemy namawiać dziś mieszkańców do oddania głosów na kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Wczoraj byliśmy w Ustce, dziś w Słupsku. jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, ludzie chętnie nas wpierają. To dobry prognostyk przed wyborami 15 października. W Słupsku i na Ziemi Słupskiej czuć już nadchodzącą zmianę - mówi poseł Konwiński.

Głos zabrał także Kazimierz Kleina, senator.

- Chciałem zadeklarować, że będziemy nadal działać na rzecz Słupska, jak i całej Polski. Sprawy lokalne są niezwykle ważne i chcemy w końcu doprowadzić nasze projekty do końca - mówił senator.

Lista wyborcza okręgu słupsko-gdyńskiego

Lista wyborcza okręgu słupsko-gdyńskiego to 28 nazwisk.

- Jedynka na liście koalicyjnej była oczywista. Barbara Nowacka jest szefową partii Koalicji, więc ten wybór był zupełnie naturalny – mówi Zbigniew Konwiński, poseł PO ze Słupska, startujący w tym roku z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupskim.

To awans o jedno miejsce w górę w stosunku do wyborów w 2019 roku.

- Znam realia i wiem, że żadne miejsce nie gwarantuje mandatu poselskiego. Mandat poselski gwarantują głosy wyborców i o te głosy będę zabiegał. Startowałem z różnych miejsc w przeszłości. Dwukrotnie zostałem posłem, startując z szóstego miejsca, raz z piątego, a ostatnio z trzeciego. Wiem jednak, że miejsce nie gwarantuje mandatu – mówi z pokorą poseł Konwiński.

Podkreśla jednak, że lista KO jest bardzo silna.

- Mieliśmy pięć mandatów poselskich w poprzednich wyborach, moim zdaniem jest spora szansa, aby ten stan powiększyć. Ciężko przewidzieć, kto posłem zostanie, bo lista jest naprawdę bardzo silna - zarówno na tych bliższych, jak i na tych dalszych miejscach. Nie odważyłbym się wskazać nazwisk, które mają szanse na mandat. W wyborach pewniaków nie ma. Jak ktoś się uważa za pewniaka, to już przegrał te wybory – mówi poseł PO Zbigniew Konwiński.

Poza posłem Konwińskim na liście wśród 28 kandydatów KO z regionu dawnego województwa słupskiego są jeszcze Danuta Wawrowska, radna sejmiku województwa pomorskiego ze Słupska (miejsce 5.), Adrianna Cerkowska-Markiewicz, radna miejska z Ustki (miejsce 20.) oraz Iwona Mielewczyk z Lęborka, radna sejmiku wojewódzkiego (miejsce 7.), Jaromir Jacek Szroeder z Bytowa (15. na liście), Krystyna Łuczycka z Człuchowa (13. na liście), Zbigniew Dróżdż, przedsiębiorca z Miastka (26. na liście).

Podpisy pod listami

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej pięcioma tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2dwóch tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza