Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta w wolnym czasie... sprząta, pierze i gotuje

Anna Czerny-Marecka [email protected]
sxc.hu
- Czas wolny? A co to jest? - śmieje się Karolina, lat 32, dwoje dzieci, kobieta pracująca. - W czasie wolnym robię zaległe pranie i odrabiam z dzieciakami zaległości szkolne.

Statystycznie Karolina jest w większości. Aż 78 procent polskich mam w wolnym czasie sprząta, gotuje i pierze - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Bebilon 2 w ramach akcji "Mama wraca do pracy". Na ankiety odpowiedziało prawie 20 tysięcy matek oraz kobiet, które spodziewają się dziecka.

Temat badania, czyli organizację czasu, zaproponowały nam same mamy - mówi Anna Laskowska, młodszy kierownik ds. nowych mediów w Nutricia Polska. - Dzięki zaangażowaniu tak dużej liczby kobiet mogliśmy poznać ich życiową sytuację. Wszyscy wiemy, że wraz z podjęciem decyzji o macierzyństwie obowiązków przybywa w zawrotnym tempie. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak mamy sobie z nimi radzą, co jest dla nich najważniejsze w ciągu dnia i jak to się przekłada na ich życie rodzinne.

Młode mamy często stają przed koniecznością wypeł-nienia obowiązków, które mogą się wydawać niemożliwe do pogodzenia. Troska o dzieci, rodzinę, rola gospodyni domowej, a często również kobiety pracującej to tylko przykłady spośród wielu wyzwań, z którymi mierzy się kobieta każdego dnia. Chociaż młode mamy deklarują, że otrzymują wsparcie najbliższych przy opiece nad dzieckiem oraz wykonywaniu obowiązków domowych, nadal są w pełni zaangażowane w te wszystkie czynności - także te spośród nich, które wróciły już do pracy po urodzeniu dziecka (1/3 respondentek). Nic dziwnego, że zdaniem niemal połowy (47 procent) ankietowanych doba powinna mieć więcej niż 24 godziny.

Spośród prawie 20 tysięcy ankietowanych kobiet, dwie trzecie (66 procent) zadeklarowało, że organizują swój czas. Z relacji matek wynika, że zaplanowanie dnia pozwala im czuć się bezpieczniej i umożliwia wygospodarowanie większej ilości czasu dla najbliższych.

- Od dnia, kiedy wróciłam do pracy, a syn i córka poszli do przedszkola, żyję według szczegółowego kalendarza - mówi Karolina. - Karteczki przypominajki wiszą na lodówce. Bardzo użyteczna jest funkcja zapisywania na przykład wizyt lekarskich w komórce, bo telefon o tym przypomina w określonym czasie. Mam tam też zapisane terminy dotyczące męża, bo on ciągle zapomina o spotkaniach, badaniach i innych ważnych sprawach, a sam w ten sposób korzystać z telefonu nie lubi.

Czym, według badań Bebilonu 2, kierują się mamy, planując swój harmonogram zajęć? Dla prawie 90 procent kobiet priorytetem są potrzeby dziecka, 49 procent wskazało na obowiązki domowe, a 39 procent - na czas spędzony z partnerem. Tylko jedna na dziesięć kobiet jako najważniejsze wymienia własne potrzeby!

Decyzje te mają swoje bezpośrednie przełożenie na codzienne życie młodych mam. Ponad połowa ankietowanych kobiet spędza z dzieckiem więcej niż sześć godzin dziennie. Jednocześnie podobny odsetek mam ma dla siebie niecałą godzinę w ciągu doby. Prawie 80 procent kobiet wykonuje w tym czasie obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie oraz pranie. Blisko połowa ankietowanych przeznacza każdą wolną chwilę, aby pobyć z rodziną, co trzecia natomiast poświęca ją na sen.

- Pamiętajmy, że planowanie dnia przez kobietę będącą matką to nie tylko planowanie go dla siebie. To przede wszystkim stworzenie harmonogramu zajęć dla dziecka, siebie, partnera i innych domowników, w przedsiębiorstwie zwanym przez demografów gospodarstwem domowym, które przy małych dzieciach działa nierzadko w atmosferze nieustających sytuacji kryzysowych, z którymi trzeba sobie na bieżąco radzić - podsumował wyniki badania dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszaws­kiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza