Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka po indeks. Chętnie wybierana jest geodezja i finanse

Alina Konieczna [email protected] Fot. Bartosz Ignasiak
Rekrutacja na studia w Politechnice Koszalińskiej.
Rekrutacja na studia w Politechnice Koszalińskiej.
Szkoły wyższe prowadzą rekrutację na studia. I choć z powodu niżu demograficznego kandydatów jest mniej, niż przed rokiem, to na najbardziej obleganych kierunkach wciąż panuje tłok.

Do wczoraj kandydaci na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu musieli potwierdzić wolę studiowania na wybranym kierunku. W UAM najbardziej oblegane okazało się dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a także filologia szwedzka, filmoznawstwo, psychologia i japonistyka (wszędzie ponad 11 osób na miejsce) .

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym ubiegało się 30 osób, na kierunek lekarski przypadało 15 kandydatów na miejsce. Kto się dostał, jest szczęśliwy, kto nie - liczy na drugi nabór lub szuka miejsca gdzie indziej.

Rekrutacyjna gra toczy się dalej, a uczelnie w mniejszych ośrodkach muszą bardziej zabiegać o przyszłych studentów. Politechnika Koszalińska czeka na dokumenty od kandydatów do 27 lipca. Największym hitem jest tu geodezja i kartografia, gdzie przygotowano 100 miejsc, a wpłynęło ponad 500 podań.

Popularne wśród maturzystów okazały się także inne kierunki - budownictwo, europeistyka, filologie: angielska i germańska, a także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie, inżynieria środowiska oraz finanse i rachunkowość. Szymon Ludwikowski i Tadeusz Lewandowski przyjechali wczoraj do Koszalina ze Sławna. Obaj złożyli podania na anglistykę w politechnice, bo - jak nam powiedzieli - to uczelnia najbliższa i właśnie tu chcieliby się uczyć.

Dziś trudno powiedzieć, ile osób faktycznie zostanie przyjętych na każdy z kierunków w PK.

- Młodzież składała podania do różnych uczelni - wyjaśnia Agnieszka Kowalska, rzecznik Politechniki Koszalińskiej. - Wszystko stanie się jasne po 27 lipca, a listy przyjętych ogłosimy 4 sierpnia.

Już dziś jednak wiadomo, że są kierunki w politechnice, na których pozostaną wolne miejsca. To głównie studia techniczne, takie, jak mechatronika, inżynieria materiałowa, elektronika i telekomunikacja, czy edukacja techniczno-informatyczna.

W Akademii Pomorskiej w Słupsku wczoraj w biurze rekrutacyjnym przy ul. Arciszewskiego panował spory ruch. Najpopularniejsze kierunki to: pedagogika, anglistyka i germanistyka, a także bezpieczeństwo narodowe, czyli kierunek, który ruszył w ubiegłym roku. Kandydaci mogą składać dokumenty do 24 lipca, uczelnia zapowiada przedłużenie terminu rekrutacji tam, gdzie pozostaną wolne miejsca.

- Od nowego roku akademickiego powinny powstać dwa nowe kierunki - kulturoznawstwo oraz fizyka techniczna - dodaje Marzena Łukasik z Akademii Pomorskiej. - Jest już w tej sprawie pozytywna uchwała Państwowej Komisji Akredytacyjnej, czekamy tylko na oficjalną zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gdy tylko ją otrzymamy, powiadomimy na naszej stronie internetowej o rozpoczęciu naboru.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza