MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna nowość w edukacji? Chodzi o psychologów w szkole. Minister edukacji zapowiada zmianę

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Barbara Nowacka zapowiedziała kolejne zmiany w edukacji. Chodzi o psychologów w szkołach.
Barbara Nowacka zapowiedziała kolejne zmiany w edukacji. Chodzi o psychologów w szkołach. freepik.com
W polskiej edukacji przeprowadzane są obecnie bardzo istotne zmiany. Odejście od zadawania prac domowych czy podwyżki dla nauczycieli to tylko niektóre z głośnych ostatnio reform. W poniedziałek, 5 lutego, minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że resort edukacji wraz z Ministerstwem Zdrowia pracuje nad programem, który zachęci psychologów do podejmowania pracy w szkole. Co planuje ministerstwo?

Spis treści

Szkoła ma przyciągnąć psychologów

W poniedziałek minister edukacji spotkała się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie), najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. – szkoła, nosząca obecne imię od 1921 r., popularnie nazywana jest „Małachowianką.”

Na briefingu po spotkaniu Barbarą Nowacką zapytano m.in. o brak psychologów w szkołach i jak można temu zaradzić. Minister zwróciła uwagę na to, że nie wystarczy wprowadzić ustawy, by w Polsce psycholodzy zechcieli podjąć się pracy w szkołach. Dodała również przy tym, że to jest kwestia tego, jak dzielone są etaty w szkołach, czego się wymaga od psychologa, z jakimi spotyka się obciążeniami oraz jak jest wynagradzany.

Nowacka poinformowała, że pod koniec lutego w Ministerstwie Edukacji Narodowej planowana jest konferencja o zdrowiu psychicznym młodzieży – odpowiadają za nią wiceministry edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz i Izabela Ziętka.

Zaznaczyła także, że psycholog często też nie wystarcza, bo kryzys, z którym borykają się młodzi ludzie „nie jest do załagodzenia (...) jedynie przez możliwość kilku godzin kontaktu z psychologiem”.

– Podchodzimy do tego tematu wyjątkowo poważne. I wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad dobrym programem, który by przyciągnął psychologów do szkół, bo dzisiaj mamy świadomość, że te kilka godzin w szkole nie są finansowo, ekonomicznie atrakcyjne. I zadbamy o to, by jak najwięcej psychologów chciało w szkołach uczyć – podkreśliła Nowacka.

1 września 2022 r. weszły w życie zapisy nowelizacji Karty Nauczyciela wprowadzające standardy zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, określające, ilu nauczycieli specjalistów w przeliczeniu na ilu uczniów ma być zatrudnionych w szkołach.

Rok szkolny 2022/2023 i 2023/2024 traktowane są w ustawie jako okres przejściowy. Standardy w pełni mają obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.

Koniec z ocenozą w szkole

Minister edukacji zwróciła uwagę na to, że bardzo istotną kwestią są podwyżki dla nauczycieli, które są zabezpieczone i na pewno zostaną wypłacone w marcu lub ostatecznie w kwietniu. Zaznaczyła, że wynika to ze spowolnienia całego procesu na skutek zwłoki w powołaniu nowego rządu i prezydenckiego weta do ustawy okołobudżetowej.

Nowacka podkreśliła, że priorytetem jej resortu jest to, żeby „młodzież kończyła szkołę świetnie wyedukowana, żeby polska szkoła była absolutnie najlepszą szkołą, otwierającą wszelkie możliwości, inspirującą, rozwijającą, a nie oferującą presję”.

Jak stwierdziła, nauczyciele powinni mieć w szkole pozwalający czas na rozmowę z uczniem, na powtórzenie materiału i na pomoc tym, którzy gorzej radzą sobie z uczeniem się.

– Trzeba skończyć z ocenozą w szkole. Trzeba też skończyć z ocenozą w społeczeństwie tak, żebyśmy się zaczęli szanować – dodała szefowa resortu edukacji.

Pytana o ranking szkół przyjaznych LGBT, objęty przez ministerstwo patronatem, Nowacka przypomniała, że działa on od kilku lat i – jak podkreśliła – pokazuje, jak ważna jest różnorodność w szkołach, zwłaszcza gdy współczesna młodzież boryka się z poważnymi problemami, również z kryzysem tożsamości.

– I szkoła jest miejscem, które powinno wspierać. Często jest tak, że dom nie wspiera, ale szkoła jest miejscem wspierającym. I uważamy, że każde wsparcie osobom, które chcą się czuć zwyczajnie sobą, jest potrzebne. I takie szkoły, które są przyjazne różnorodności, wymagają też podkreślenia i zauważenia – zaznaczyła.

Barbara Nowacka odpowiedziała również na pytania dotyczące lekcji religii w szkołach, zaznaczyła jednak, że na razie nie ma planów, by religia odbywała się poza szkołą. Jak podkreśliła, zmiana, która wejdzie od 1 września, proponowana przez resort, ma polegać na tym, że ocena z religii i etyki, nie będzie wliczana do średniej ocen.

– To jest zmiana, nad którą pracujemy. Cała reszta jest absolutnie otwartym tematem – dodała Nowacka.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza