Najwięcej wścieklizny na Mazowszu
Najnowsze przypadki zostały stwierdzone u dwóch lisów w woj. mazowieckim. W miejscowości Nowa Pogorzel wściekliznę stwierdzono u padłego lisa. Z kolei drugi przypadek dotyczył poddanego eutanazji zwierzęcia na warszawskiej Białołęce. Od początku roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 21 zgłoszeń choroby. W dwóch przypadkach dotyczyły one psów, resztą zaatakowanych zwierząt były lisy.
Najwięcej przypadków, bo aż 18, odnotowano na Mazowszu. Dwa zlokalizowano na Lubelszczyźnie, jeden w Świętokrzyskiem.
Wścieklizna atakuje nie tylko lisy. Jak chronić zwierzęta domowe?
Wśród tegorocznych przypadków znajdują się też psy. Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terenie kraju psy po ukończeniu 3. miesiąca życia podlegają obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Właściciele psów mają obowiązek zaszczepienia pupila przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od momentu ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie także dla kotów
Jednocześnie GIW, w oparciu o rosnącą liczbę chorych zwierząt, także domowych, apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.
- Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim – przypomina GIW.
Źródło: GIW
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Media Markt
HS55 Surround Carbon Przewodowy gamingowy zestaw słuchawkowy CORSAIR
gamingowy zestaw słuchawkowy corsair hs55 surround…

Sharp
Sharp SJ-BA10DMXWE-EU
Automatyczne rozmrażanie chłodziarki:tak;Bezpiecze…

Sharp
Sharp ES-NFH914AWC-PL
Automatyka prania:tak;Automatyka wagowa:tak;Blokad…
PFPŻ: Susza uderza w produkcję żywności na całym świecie