Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne rekordy na gdańskim lotnisku. W przyszłości być może połączenie do Chin

Maciej Pietrzak [email protected]
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Przemysław Świderski
W pierwszym półroczu tego roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył o 10 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2017 r. To oznacza, że bardzo prawdopodobne jest złamanie na koniec tego roku kolejnej symbolicznej granicy - 5 mln osób.

- W tym roku prawdziwy rozkwit przeżywają loty czarterowe, które osiągają imponujące, bo nie tylko dwu, ale i trzycyfrowe wzrosty - mówi o podsumowaniu pierwszego półrocza Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.

Takich sezonowych, turystycznych połączeń z Gdańska jest ponad 20. Tradycyjnie dużą popularnością cieszą się kierunki greckie, tureckie czy chorwackie. Najnowszymi czarterami są te do stolicy Albanii - Tirany, hiszpańskiej Almerii oraz do Tunezji.

Systematyczne wzrosty notują jednak także połączenia stałe, tu jednak zaszły istotne zmiany jeśli chodzi o najważniejsze kierunki.

- Po zawieszeniu przez Ryanair lotów z Gdańska do Warszawy, stolica spadła w zestawieniu najpopularniejszych kierunków z pierwszego na czwarte miejsce. Czołówkę stanowią Londyn, Oslo i Sztokholm - dodaje prezes Kloskowski.

Z nowych stałych połączeń, 29 października pojawią się loty do Helsinek, obsługiwane przez linię Norwegian. Odbywały będą się one dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki, ceny biletów zaczynają się od ok. 140 zł.

Na gdańskim lotnisku rośnie też liczba transportowanych towarów - w pierwszym półroczu tego roku trafiło tam blisko 3200 ton różnego rodzaju ładunków.

Prawdziwym przebojem jeśli chodzi o połączenia lotnicze z Pomorza może się okazać w najbliższych latach kierunek chiński. Niedawno w Gdańsku gościła delegacja z położonego nad Morzem Żółtym miasta Qingdao. To jeden z największych portów morskich Chin, duży ośrodek biznesu, nauki i kultury, mający też dynamicznie rozwijające się lotnisko. W tamtejszej aglomeracji mieszka 7 mln osób.

Władze samorządowe województwa pomorskiego i azjatyccy partnerzy podpisali umowę o współpracy gospodarczej, a w czasie rozmów pojawiła się właśnie kwestia uruchomienia połączenia lotniczego. Do szczegółowych rozmów ma dojść we wrześniu.

Do ustalenia jest przede wszystkim jaka linia miałaby obsługiwać takie połączenie. Jak podaje branżowy portal lotniczy pasażer.com Qingdao ma obecnie połączenia z trzema miastami w Europie: z Frankfurtem (Lufthansa), Londynem-Heathrow i Moskwą-Szeremietiewem (oba realizowane przez Beijing Capital Airlines). Na lotnisku w Qingdao swoją bazę mają Shandong Airlines oraz Qingdao Airlines, ale żadna z tych linii nie ma samolotów mogących wykonywać rejsy międzykontynentalne.

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do: Helsinek , Amsterdamu, Warszawy, Krakowa, Tel Awiwu, Frankfurtu, Monachium, Oslo, Aarhus, Alicante, Aten, Belfastu, Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Krakowa, Kijowa, Leeds Bradford, Londynu Stansted, na Maltę, Manchesteru, Mediolanu-Bergamo, Neapolu, Newcastle, Pizy, Sztokholmu-Skavsta, Vaxio, Wrocławia, Bergen, Sztokholmu - Arlandy, Aberdeen, Alesund, Barcelony, Bergen, Billund, Doncaster-Sheffield, Dortmundu, Eindhoven, Goteborga, Hamburga, Kijowa, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Lizbony, Londynu Luton, Lwowa, Malme-Sturup, Paryża-Beauvais, Rejkjawiku, Stavanger, Tromso, Trondheim, Turku, Wiednia, Wilna i Rygi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza