Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncertuje, pisze, chce studiować medycynę. 17-letnia Magda to duma słupskiej szkoły muzycznej

Mateusz Marecki
To, że istnieje miłość od pierwszej gry udowadnia w swoim nagrodzonym przez słupską filharmonię opowiadaniu, w którym oddaje głos staremu, zapomnianemu fortepianowi. Z tym instrumentem łączy ją relacja szczególna, nie tylko dlatego, że przed klawiaturą zasiada niemal codziennie od dziesięciu lat i wciąż nie wyobraża sobie bez tego życia. Grą na fortepianie wygrywa też kolejne konkursy międzynarodowe. Talentami Magdaleny Dzikoń, uczennicy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marka i V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Słupsku, można by obdzielić kilka osób.

Na pytanie o mocne strony swojej uczennicy mgr Barbara Sąsiadek bez wahania wymienia zestaw cech obiecującej pianistki: intuicja muzyczna, świetna pamięć, obowiązkowość i sumienność, dobre wyczucie charakteru utworów, zdolność szybkiego rozwiązywania problemów muzycznych. Do tego trzeba dodać to „coś”, co może podobać się publiczności słuchającej gry Magdaleny – jej umiejętność uzewnętrzniania emocji i przekazywania nastroju wpisanego w utwór także poprzez mowę ciała i mimikę twarzy. Ta ekspresyjność na pewno musiała zrobić wrażenie na jurorach dwóch konkursów międzynarodowych organizowanych w formie online w kwietniu – Europejskim Otwartym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (Serbia) oraz V Międzynarodowym Konkursie Artystycznym Online w Odessie (Ukraina). W obu konkursach Magdalena zdobyła I nagrodę, czarując zawodowych muzyków swoją porywającą interpretacją Elegii es-moll op. 3 nr 1 Sergiusza Rachmaninowa oraz Arabeski w formie etiudy op. 45 nr 1 Teodora Leszetyckiego.

Choć młoda pianistka nie wyobraża sobie życia bez grania, to na razie – jak mówi jej nauczycielka fortepianu – nie planuje kariery muzycznej. Przyszłość wiąże raczej z medycyną. Niemniej jednak szeroko pojęta sztuka zajmuje centralne miejsce w sercu Magdy. Poza liceum i szkołą muzyczną koncertuje też z chórem „Fantazja”, bierze udział w konkursach poezji śpiewanej, pięknie pisze. Jest to zdecydowanie artystyczna dusza, choć – tak jak jej młodszy kolega z tej samej klasy fortepianu, Ludwik Wiśniewski (pisaliśmy o nim tydzień temu) – również niezwykle obowiązkowa i zorganizowana.

***

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Słupsku to kuźnia talentów. Jej absolwenci – m.in. Paweł Lucewicz (kompozytor muzyki filmowej), Bogdan Kułakowski (były rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku), Leszek Kułakowski (jazzman, kompozytor) oraz Elżbieta Bilicka (koncertująca pianistka) – to uznani w kraju i za granicą muzycy. Szkoła prowadzi obecnie rekrutację na rok 2021/2022: do szkoły I stopnia w cyklu 6- i 4-letnim dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat zainteresowanych oraz do szkoły II stopnia (wiek od 10-23 lat) na specjalności instrumentalistyka, rytmika i wokalistyka. Można podjąć naukę gry na następujących instrumentach: fortepian, gitara, skrzypce, wiolonczela, akordeon, flet, klarnet, saksofon, tuba, trąbka i perkusja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza