Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec abolicji dla nieubezpieczonych. 12 kwietnia mija termin

Opr. Monika Zacharzewska
Abolicja dotyczy osób, które choć miały podstawy do ubezpieczenia zdrowotnego, nie były ubezpieczone.
Abolicja dotyczy osób, które choć miały podstawy do ubezpieczenia zdrowotnego, nie były ubezpieczone. Krzysztof Piotrkowski
To ostatnia chwila, by ubezpieczyć się wstecznie i nie płacić za leczenie. To ważne m.in. dla studentów pracujących sezonowo.

W najbliższą środę, 12 kwietnia upływa termin dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie z tej możliwości daje gwarancję, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie wymagał od pacjentów zwrotu kosztów leczenia, jeżeli jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń w chwili ich uzyskania był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

- Trwająca od 12 stycznia abolicja dotyczy wszystkich rodzajów świadczeń udzielonych w latach 2013-2016. Skorzystać z niej mogą do 12 kwietnia te osoby, które w momencie uzyskania świadczeń w systemie weryfikacyjnym eWUŚ figurowały jako nieubezpieczone, a potencjalnie mogły być objęte ubezpieczeniem z racji posiadania statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej lub z tytułu pobierania nauki - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

Przypomnijmy, że takie problemy dotyczyły m.in. dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, które po przekroczeniu 18. roku życia traciły prawo do świadczeń, jeżeli rodzice nie dokonali zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kłopoty mieli także studenci, którzy podejmując pracę, na przykład sezonową, uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, a nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy konieczne jest ponowne zgłoszenie ich do ubezpieczenia jako członków rodziny. Z powodu niedopełnienia tego obowiązku byli weryfikowani przez system jako osoby, które nie mają prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, mimo że formalnie spełniali przesłanki do objęcia ich ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jak się ubezpieczyć?

  • W celu dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego zainteresowane osoby powinny niezwłocznie skontaktować się z płatnikiem składek osoby ubezpieczającej. W przypadku pracownika jest nim pracodawca, w przypadku zleceniobiorcy - zleceniodawca, a w przypadku emeryta lub rencisty - ZUS bądź KRUS.
  • Niedokonanie wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego skutkować będzie koniecznością zwrotu do NFZ kosztów świadczeń z wyłączeniem tych, które wchodzą w zakres podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • Pomorski NFZ, w związku wejściem w życie nowych przepisów, wysłał ponad 22 tysiące listów do osób, które nie przedstawiły stosownych informacji potwierdzających ich ubezpieczenie lub uprawnienia, a skorzystały w latach 2013-2016 ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ lub refundacji leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza