Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Regiopedii. Czekamy na Wasze hasła

Redakcja
Sytuacja jest dynamiczna: każdego dnia przybywa nam haseł na stronie naszych regionalnych encyklopedii internetowych, czyli w regiopedii pomorskiej i zachodniopomorskiej. Poniżej krótko o tym, co już mamy i na co czekamy

Regiopedyczny podportal zachodniopomorski zbliża się już do liczby 300 haseł, pomorski przekroczył 250. Najwięcej haseł na obu regiopedycznych podportalach dotyczy kategorii "Historia", "Ludzie" i "Miejsca".

Ale coraz liczniej pojawiają się także hasła związane z kulturą, przyrodą i wypoczynkiem. Z ciekawostek na pomorskiej warto polecić zapoczątkowany niedawno wątek o demonach kaszubskich. Są już krośnięta, jest Grzenia, jest też kaszubski odpowiednik Neptuna - Gosk i odniesieniem do podusteckich Rowów.

Dobra rzecz dla nauczycieli prowadzących edukację regionalną w klasach młodszych. Wśród haseł przyrodniczych warto polecić "Aleję Mrówek" na podportalu zachodniopomorskim. Dotyczy największego w Europie skupiska olbrzymich mrowisk mrówek z gatunku ćmawych w lasach koło Kościernicy w gminie Polanów.

Zbliża się pora, kiedy to właśnie hasła kategorii "Przyroda" i "Wypoczynek" powinny zyskać na popularności wśród naszej regiopedycznej społeczności. Zwłaszcza że trwa konkurs, o którym informacje znajdziecie państwo obok. Poniżej podajemy kilka porad i sugestii, jak można tworzyć hasła związane z regionem.

Hasło dotyczące miejscowości powinno obejmować takie elementy jak: nazwy miejscowości, aktualny status administracyjny, przynależność administracyjna itd., położenie geograficzne, charakterystyczne cechy wyróżniające: zdarzenia, ludzie, zabytki

Hasła dotyczące środowiska naturalnego: stwarzają możliwość utworzenia wielu haseł: dotyczących np. krainy, geograficznej, poszczególnych wód, charakterystycznych punktów krajobrazu, charakterystycznych zjawisk klimatycznych, bogactw naturalnych itp.

Regiopedia otwarta jest też na informacje o gospodarce. Czekamy na hasła o ważnych dla regionu lub charakterystycznych dla niego zakładach pracy

Interesujące mogą być odrębne hasła o najstarszych dokumentach, związanych z miejscowością, najważniejszych wydarzeniach, postaciach związanych z miejscowością.

Zabytki, w tym pomniki, tablice pamiątkowe, pomniki przyrody itp. też czekają na swoje hasła.

Podobnie wpisy o atrakcjach produktów turystycznych w okolicy

Ciekawe będą hasła o legendach, a nawet o ewentualnych wzmiankach i miejscowości w literaturze pięknej, filmach fabularnych itp.

Na opis w Regiopedii czekają wreszcie także same szkoły oraz znani nauczyciele i wychowawcy.

Twórz z nami!
Jak się dodaje multimedia

W konkursie gra toczy się o dużą stawkę. Przypomnijmy: główne nagrody za największą liczbę zdobytych punktów - zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i w klasyfikacji szkół - są laptopy. Inni wyróżnieni regiopedyści otrzymają od nas odtwarzacze mp3 i inne nagrody.

Warto więc pamiętać, że punkty otrzymuje się nie tylko za stworzenie nowego hasła, ale także za dodanie do już istniejącego zdjęć i filmów. Technicznie nie powinno to nikomu sprawiać trudności. Przy każdym haśle, po prawej stronie, ukazują się ikonki "dodaj film" i "dodaj zdjęcie". Po nadaniu tytułu i zaznaczeniu odpowiednich kategorii klikamy na "przeglądaj" i wybieramy fotkę lub film z odpowiedniego katalogu. Następnie wystarczy nacisnąć na "dołącz", ewentualnie także zamieścić dodatkowy opis zdjęcia oraz marker na mapie i wysłać na stronę portalu, klikając "dodaj".

Uwaga: jeśli chodzi o zdjęcia, na Regiopedię przechodzą takie z rozszerzeniem jpg, jpeg i png. Inne formaty stwarzają problemy, więc przed przesłaniem fotki warto ją odpowiednio przeformatować.

Podobnie rzecz się ma z filmami. Nie przechodzą np. niektóre kręcone przy użyciu telefonów komórkowych, jeśli mają więcej niż 2 MB. Tym bardziej dotyczy to aparatów. Warto więc wcześniej upewnić się, jak jest rozmiar materiału, aby zaoszczędzić sobie ewentualnego stresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza