Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Tieto. Trzej szczecinianie w finale

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Zwycięzcę Decode Tieto czeka miesięczny staż w jednym z wybranych przez niego biur Tieto Corporation w Finlandii lub w Chinach albo wyjazd na konferencję branżową IDG do USA.
Zwycięzcę Decode Tieto czeka miesięczny staż w jednym z wybranych przez niego biur Tieto Corporation w Finlandii lub w Chinach albo wyjazd na konferencję branżową IDG do USA.
Do finału konkursu programistycznego dla studentów przeszło 10 osób, w tym trzech reprezentantów Szczecińskiego uniwersytetu Technologicznego: Dariusz Rumiński, Piotr Pacewicz i Rafał Rychcicki.

 Zakończył się pierwszy etap konkursu Decode Tieto. O ścisły finał walczyło 300 osób. W dziesiątce są trzej szczecinianie.

 Pasjonuje ich informatyka

- Jestem pasjonatem programowania i z tym wiążę swoją przyszłość zawodową - stwierdza Dariusz Rumiński, jeden z trójki naszych finalistów.

Studiuje informatykę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, obecnie jest na trzecim roku.

Etap eliminacji uważa za dość prosty, jedynie nad kilkoma zadaniami, których łącznie było 30, musiał się dłuższą chwilę zastanowić.

 - Finał to już zupełnie coś innego - przyznaje. - Zadaniem zawodników jest zaprogramowanie sztucznego gracza prostej gry strategicznej, co dla mnie, osoby dopiero zaczynającej przygodę ze sztuczną inteligencją, jest ciekawym wyzwaniem.

Sprawdzian umiejętności

Dariusz nie ukrywa, że w konkursie wystartował, by sprawdzić się z innymi programistami.

- Nie spodziewałem się awansu do finału - przyznaje. - Ale na pewno prócz prestiżu jest to szansa na nieco łatwiejsze uzyskanie wymarzonej pracy.

Nagrodą jest m.in. praktyka w jednej z firm grupy Tieto. Zwycięzca może wybrać.

- Zawsze fascynowała mnie kultura Azji, lecz nigdy nie miałem możliwości bezpośredniego kontaktu z tym kontynentem - mówi student. - W razie zwycięstwa bez wahania wybrałbym praktyki w Chinach.

Stawiają na praktykę

Piotr Pacewicz także studiuje na trzecim roku informatyki ZUT w Szczecinie.

Również przebrnął eliminacje.

- Zadania bardziej sprawdzały umiejętności programowania niż znajomość na pamięć algorytmów - zauważa Piotr.

Co dla niego oznacza udział w finale?

Prestiż

- Prestiż z pewnością, bo konkurs organizuje przecież firma międzynarodowa - przyznaje student. - Ale też jest satysfakcja z reprezentowania uczelni. Co więcej, otrzymujemy za to punkty, które decydują o ewentualnej nagrodzie dziekana.

Podkreśla, że w tego rodzaju sprawdzianach można wykazać się wiedzą praktyczną, stosowaną w biznesie, przemyśle. Tego nie zapewni uczelnia z akademickim podejściem do informatyki.

On także nie ma problemu z wyborem miejsca praktyki.

- Jeśli wygram, wybiorę Finlandię - dodaje. - Tu jest Nokia i dzieje się bardzo dużo w dziedzinie nowych technologii. Poza tym jest to kraj, w którym ludziom dobrze się żyje.

Finalistom gratulujemy i trzymamy kciuki za finał!

 Konkurs Udział wzięli studenci i absolwenci uczelni z całego kraju. W finale każdy ze studentów będzie musiał napisać program, który zmierzy się z pozostałymi w rozgrywce opartej na regułach gry strategicznej. Finał zaplanowano na 14 grudnia.
Zdobywca drugiego miejsca otrzyma wysokiej klasy laptop z pełnym oprogramowaniem, a wszyscy trzej na podium - smartphone’ y ufundowane przez firmę Nokia. Najlepsza trójka finalistów będzie miała możliwość odbycia płatnego, miesięcznego stażu w biurach Tieto Poland oraz weźmie udział w zorganizowanym przez firmę szkoleniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza