Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin> Klienci mają rację: grosz to też pieniądz

Joanna Boroń-Bednarz, [email protected], Fot. www.sxc.hu
Uwaga! W niektórych kioskach w Koszalinie nie chcą przyjmować drobnych. To niezgodne z prawem
Uwaga! W niektórych kioskach w Koszalinie nie chcą przyjmować drobnych. To niezgodne z prawem
- Potrzebowałam kupić bilet do autobusu - opisuje Krystyna, nasza Czytelniczka z Koszalina. - Płaciłam drobniakami. Sprzedawczyni nie chciała ich przyjąć.

- Dałam Pani sprzedającej w kiosku drobne pieniądze - wyliczone 2 zł 20gr i poprosiłam o bilet o wartości 2 zł 20gr. Przedstawiam dokładny wykaz pieniędzy jakie położyłam by kupić bilet: 50gr, 20gr, 9 x 10 gr, 8 x 5gr, 6 x 2gr, 8 x 1 gr. Pani patrząc na pieniądze stwierdziła, że nie sprzeda mi biletu, ponieważ - cytuję, takie pieniądze to zanosi się do banku i wymienia, nie będę liczyła tych pieniędzy, bo nie mam na to czasu i szkoda mi innych klientów".

Ponowiłam prośbę o sprzedanie biletu mówiąc, że mam prawo kupić bilet. Pani odpowiedziała - cytuję "Nie sprzedam pani, nie mam czasu, będę obsługiwała innych klientów, proszę sobie poczekać, jak będę miała czas to policzę". Odpowiedziałam, że nie zgadzam się na to, ponieważ ja też stoję w kolejce i proszę o bilet. Wzięłam więc pieniądze. Stojący za mną klient pocieszył mnie "kupi pani bilet w autobusie". Tak też zrobiłam. Wsiadłam do autobusu i kupiłam bilet w autobusie. Chciałabym się dowiedzieć, czy sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia pieniędzy od klienta, motywując, że są za drobne.

Odpowiada Andrzej Kuśpiel, dyrektor koszalińskiej Inspekcji Handlowej:

- W opisanej przez Czytelniczkę sytuacji, sprzedawca oczywiście nie miał prawa odmówić przyjęcia należności za bilet, wpłacanej w monetach o drobnym nominale. W myśl art. 31 i 32 Ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 2005r., nr 1, poz. 2 z poźn. zm.), znakami pieniężnymi Rzeczpospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, zatem mogą być używane do regulowania należności bez żadnych ograniczeń, co do ich nominału.

Osobną kwestią pozostaje sprawa ewentualnej interwencji Inspekcji Handlowej w przypadku powzięcia informacji o tego typu nieprawidłowościach. Informacja taka może być jedynie przesłanką do podjęcia czynności kontrolnych, nie może jednak być podstawą do pociągnięcia sprzedawcy do odpowiedzialności. Dopiero stwierdzenia naruszenia prawa w trakcie kontroli, może wywoływać dalsze skutki prawne. Biorąc jednak pod uwagę przykład naruszenia prawa, polegający na odmowie przyjęcia należności w pewnych nominałach, ustalenie takiego faktu w trakcie prowadzonych przez nas kontroli jest praktycznie niemożliwe.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza