Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt konsolidacyjny. Szansa na mniejszą ratę

Paweł Wach Eurobank Opr. kos 094 347 35 99 [email protected] Fot. sxc.hu
Kredyty konsolidacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów.
Kredyty konsolidacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów.
W dłuższej perspektywie czasowej najistotniejszy wpływ na nasze finanse mają stałe, cykliczne zobowiązania, np. raty zaciągniętych kredytów.

Dla własnego komfortu warto świadomie takimi zobowiązaniami gospodarować.

Domowy budżet składa się z dwóch części: tej przyjemniejszej, czyli przychodów oraz z wydatków. Aby gospodarować finansami z większą swobodą, można oczywiście zwiększyć przychody. Jest to jednak trudne w krótkim czasie, szczególnie dla tych, którzy posiadają stałe źródło dochodu, np. pracę lub emeryturę.

Można też rozsądnie planować wydatki i dobrze zarządzać stałymi zobowiązaniami finansowymi. Niestety często bywa tak, że obciążeni jesteśmy wieloma opłatami - rachunkami za czynsz, prąd, bilet miesięczny itp. i dodatkowo - ratami kredytowymi.

Spłacając kilka rat w różnych bankach i w różnych terminach, musimy pamiętać o każdej z nich z osobna. Gdy do tego dojdzie jeszcze potrzeba dobrania dodatkowej kwoty na bieżące, sezonowe wydatki - warto rozważyć skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.

Konsolidacja ma kilka różnych znaczeń - potocznie to spojenie czegoś razem lub umacnianie.

Nazwa kredyt konsolidacyjny nie jest więc przypadkowa - mamy do czynienia z połączeniem kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden kredyt spłacany w jednym banku. Skonsolidować można nie tylko kredyty gotówkowe, ale także np. samochodowe oraz karty kredytowe czy limity odnawialne w ROR.

Dzięki konsolidacji kredytobiorca zamienia spłaty dotychczasowych pożyczek na jedną, zespoloną ratę - niższą niż suma miesięcznych rat spłacanych wcześniej, co z kolei oznacza oszczędność w comiesięcznych wydatkach.

Oferta kredytu konsolidacyjnego jest kierowana do osób, które mają stałe źródło dochodu. Istnieje możliwość konsolidacji zobowiązań współmałżonków. Otrzymanie kredytu nie wymaga zbyt wielu formalności.

Przy zawieraniu umowy klient najczęściej zobowiązany jest przedstawić dwa dokumenty tożsamości i zaświadczenie o dochodach pozwalających na spłatę kredytu konsolidacyjnego. Dodatkowo wymagane są dokumenty potwierdzające fakt posiadania i spłaty konsolidowanych kredytów.

Kredyt konsolidacyjny jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób obciążonych kilkoma zobowiązaniami kredytowymi. Jednak przed podjęciem decyzji o konsolidacji trzeba być świadomym kosztów, jakie niesie za sobą taka zamiana.

Zespolenie kredytów pozwala obniżyć miesięczną ratę, jednak całościowo, koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć, jeżeli w odniesieniu do obecnie spłacanych zobowiązań kredytowych wydłużymy okres spłat.

Decyzja o wzięciu kredytu konsolidacyjnego powinna w związku z tym być dobrze przemyślana i rozsądna. Przed jej podjęciem należy dokładnie poznać warunki, na jakich kredyt jest udzielany.

Niektóre banki przy zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego wymagają zabezpieczenia hipotecznego, ale na rynku pojawiają się także oferty kredytów bez wymaganej hipoteki. Pozostałe parametry, które warto sprawdzić przed wyborem oferty, to oprocentowanie kredytu, okres kredytowania oraz termin spłat. Niektóre banki mogą dopasować termin spłaty do indywidualnych potrzeb klienta np. dnia wypłaty pensji.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny ma w swojej ofercie kilka banków, powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami poszczególnych ofert. Aby mieć pewność dokonania właściwego wyboru, trzeba zwrócić uwagę m.in. na wysokość oprocentowania kredytu oraz okres spłaty naszego zadłużenia.

Warto zapytać również o wysokość prowizji za udzielenie takiego kredytu. Kredyt konsolidacyjny to korzyść nie tylko ze względu na niższe miesięczne raty i wygodę w ich spłacaniu. Jedna rata w miesiącu zamiast kilku pozwala także na uporządkowanie finansów i zarządzanie domowym budżetem. Może to być pierwszy krok do udanego roku w sferze domowych finansów. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza