Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kasuje bilet, a kto jedzie za darmo. Zmiany w ulgach w słupskiej komunikacji miejskiej

olo
Od września w komunikacji miejskiej zaszły zmiany m.in. w kursowaniu autobusów i ulgach.
Od września w komunikacji miejskiej zaszły zmiany m.in. w kursowaniu autobusów i ulgach. Łukasz Capar
Od 1 września zaszły zmiany w systemie ulg w komunikacji miejskiej w Słupsku. Warto je poznać.

Czytelnicy pytają, kto może podróżować z biletem ulgowym, a kto za darmo.

Dzieci i uczniowie.
W dalszym ciągu do korzystania z przejazdów bezpłatnych uprawnione są dzieci do szóstego roku życia (na podstawie ustnej deklaracji pełnoletniego opiekuna), które nie chodzą jeszcze do szkoły.

Dzieci, które ukończyły 6 rok życia, oraz młodzież ucząca się muszą kupić bilet ulgowy. Za darmo komunikacją miejską mogą też jeździć dzieci niepełnosprawne i młodzież oraz uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Słupsku. Również ich opiekunowie są uprawnieni do bezpłatnego przejazdu, ale tylko na trasie z domu do szkoły i z powrotem, pod warunkiem, że posiadają odpowiednie zaświadczenie wydawane przez szkołę.

Osoby niepełnosprawne.
Bezpłatnie z komunikacji miejskiej mogą korzystać osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (w wypadku kontroli muszą mieć przy sobie orzeczenie wraz z dowodem tożsamości lub legitymację Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności) i ich opiekunowie, ale tylko w czasie przejazdu z podopiecznym.

Do bezpłatnych przejazdów uprawnione są też osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym z dysfunkcją wzroku oraz ich opiekunowie w czasie przejazdu z podopiecznymi. Ci pierwsi muszą wylegitymować się orzeczeniem lub legitymacją Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności z wpisanym symbolem niepełnosprawności lub legitymacją wydaną przez słupskie koło Polskiego Związku Niewidomych.

Osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nadal posiadają 50 proc. ulgę, do której upoważnia ich legitymacja Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności wraz z dokumentem tożsamości.

Kombatanci, inwalidzi wojenni i represjonowani.
Podróżować komunikacją miejską bez biletu mogą niezdolne do pracy osoby represjonowane wraz z opiekunem. W wypadku kontroli wystarczy okazać legitymację osoby represjonowanej ZUS RW-52.

Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi na podstawie książeczki inwalidy lub legitymacji emeryta, rencisty wojskowego lub policyjnego. Jeśli inwalida wojenny ma orzeczoną I grupę, bezpłatny przejazd przysługuje również opiekunowi takiej osoby.

Z kolei kombatanci i osoby represjonowane, niebędące inwalidami (na podstawie dokumentu wydanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z dokumentem tożsamości ze zdjęciem) są uprawnione do przejazdów ulgowych.

Seniorzy.
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej z ulgowych przejazdów od soboty korzystają emeryci od 60 roku życia (na podstawie ważnej legitymacji i dowodu). Emeryci młodsi muszą kupić cały bilet.

Osoby, które ukończyły 70 lat, jeżdżą za darmo na podstawie dokumentu tożsamości. Natomiast honorowi dawcy krwi - mieszkańcy Słupska i powiatu słupskiego - mogą liczyć na sporą ulgę. Ci, którzy oddali minimum 18 litrów krwi - kobiety i 25 litrów - mężczyźni, mogą jeździć bez limitu na podstawie rocznego biletu w cenie 20 zł.

Biletu nie musi kasować też bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ten ostatni tylko między godz. 7 a 15 w dni robocze i na podstawie karty aktywnego poszukiwania pracy wydawanej przez MOPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza