Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łeba doceniona za inwestycje, folder i gospodarność

Sylwia Lis [email protected]
Z unijnych pieniędzy powstała zachodnia obwodnica Łeby. Bardzo ułatwiła ona życie kierowcom.
Z unijnych pieniędzy powstała zachodnia obwodnica Łeby. Bardzo ułatwiła ona życie kierowcom. Sylwia Lis
Łeba otrzymała Różę Regionów 2013, doceniono ją też za wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej i zrównoważony rozwój. - To smutne, że inni mnie doceniają, a swoi obcinają pensje - mówi burmistrz.

To nie pierwsze wyróż­nienia przyznane Łebie w ostatnich latach. Wcześniej doceniono jej walkę z dzikimi wysypiskami śmieci oraz kilkukrotnie rozwój turystki. Teraz spłynęły kolejne nagrody i wyróżnienia.

Łeba zajęła ósme miejsce w rankingu samorządowego czasopisma "Wspólnota", podsumowującym wydatki samorządów ze środków UE w latach 2009-2012, w kategorii małe miasta.

- Muszę przyznać, że przez te kilka lat udało nam się sporo zrobić - mówi burmistrz Andrzej Strzechmiń-ski. - To były ważne inwestycje dla mieszkańców i turystów. Wszystkie w głów­nej mierze zostały sfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej.

Co udało się zrobić? Prze­de wszystkim zainwestować w drogi. Wybudowano zachodnią obwodnicę, nazwaną aleja Świętego Mikołaja. Umożliwia ona szybsze dotarcie do Słowińskiego Parku Narodowego. Nie do poznania zmieniły się ulice Kościuszki i Nowęcińska. Doceniono też Łebę za Park Oblatów, Czarny Stawek oraz Punkt Pierwszej Sprzedaży Ryby Świeżej. Na unowocześnienie czeka jeszcze oczyszczalnia.

To nie wszystko. Łeba znalazła się też w pierwszej dziesiątce najlepszych gmin miej­skich tegorocznego Rankingu Zrównoważonego Roz­woju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

- Właśnie otrzymałem zaproszenie na uroczystość wręczenia dyplomu i nagrody, która odbędzie się na początku listopada w sejmie - mówi Andrzej Strzechmiński. - Bardzo się cieszę, że Łeba jest tak dobrze postrzegana.

Ranking przygotowywany jest pod kierunkiem profesora Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Powstaje po analizie kilkunastu wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Opracowany jest na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i obejmuje wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko--wiejskie, wiejskie i miast na prawach powiatu.

- Z tym większym uznaniem odnotowujemy fakt, że samorząd łebski znalazł się w ścisłej czołówce, udowadniając, że należy do grupy najlepiej rozwiniętych gmin w Polsce - zauważa Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Ostatnie wyróżnienie przyznane Łebie w ostatnich dniach to Róża Regionów 2013 w kategorii foldery - za wydawnictwo "Niezbędnik turysty". Nagroda przyznawana jest przez dwutygodnik branży turystycznej "Wiadomości turystyczne".

- Szkoda tylko, że dobrze oceniany jestem przez obcych, a swoi nic nie widzą - mówi Andrzej Strzechmiński. - Nie otrzymałem absolutorium, mimo że organ kontrolujący wykonanie budżetu, czyli Regionalna Izba Obrachunkowa, uznała go za niemal wzorcowy. Wykonanie oceniono na sto dziesięć procent, wszelkie nadwyżki zostały przekazane na spłatę kredytu i wykup obligacji. Teraz radni chcą mi obciąć pensję o około 1500 złotych. Dziwne to działania. Przypomnę, że zarabiam 9900 złotych brutto, podczas gdy moja poprzedniczka miała ponad 12 tysięcy złotych. Gdzie tu logika? Dla mnie jest to rozróba polityczna i gra własnych interesów.

Przypomnijmy, że 29 paź-dziernika planowana jest sesja, na której radni zdecydują o obniżce pensji burmistrza oraz swoich diet o około 10 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza