Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork dołącza do akcji "Kocham - reaguję"

Edyta Litwiniuk
Lęborska policja i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyłączają się do ogólnopolskiej kampanii "Kocham-reaguję". Policjanci będą zachęcać do zgłaszania przypadków bicia dzieci, w szkołach zorganizują pogadanki.

Statystyki alarmują: co roku w Polsce przeprowadzanych jest ok. 30 tys. interwencji w związku z przemocą domową. Tegoroczna kampania "Kocham - reaguję" to nawiązanie do poprzedniej akcji "Kocham - nie biję", ma namówić nas do reakcji na płacz dziecka.

- Chcemy uwrażliwić ludzi na krzywdę dzieci czy ofiar przemocy domowej. Żeby reagowali, nie przechodzili obojętnie. Lepiej zareagować, nawet gdyby potem okazało się, że był to fałszywy alarm, niż udawać, że się nie słyszy - mówi Katarzyna Nowak, specjalista pracy z rodziną z lęborskiego MOPS. - Wbrew obiegowej opinii dzieci nie są bite wyłącznie w rodzinach patologicznych. Zdarza się, że i w tych tzw. normalnych stosowane są metody wychowawcze powodujące u dziecka ból i cierpienie.

O szybką reakcję prosi też lęborska policja.

- Żaden sygnał nie zostanie zignorowany. Osoba, która nas poinformuje nie musi się też przedstawiać. Rozumiem, że nie wszyscy chcieliby brać udział w postępowaniu jaki potem może się toczyć, choć gdyby nasi informatorzy mieli odwagę na to, to bylibyśmy bardzo wdzięczni - mówi nadkom. Józef Pruchniak.
Nie wszyscy są jednak do akcji przekonani: - Jak rozróżnić płacz dziecka, któremu na coś nie pozwolono, od tego, gdzie dziecku naprawdę dzieje się krzywda. Nie wyobrażam sobie, żebym za każdym razem, kiedy słyszę płaczące u sąsiadów dziecko, dzwoniła na policję - zastanawia się Marta, lęborczanka.

- To da się wyczuć. Liczymy, że intuicja nie zawiedzie lęborczan. Ostosowaniu przemocy wobec dziecka informuje nas cały szereg sygnałów. Ważne, żeby je wyłapać. Mogą to zrobić sąsiedzi i szkoła - zapewnia Katarzyna Nowak. d

Tu można dzwonić

Policja: pod nr. tel. 112, 997 lub osobiście w pok. nr 2 w Zespole ds. Nieletnich lęborskiej komendy, lub w każdym komisariacie.

MOPS: pod nr. tel. 059 862 27 11, w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie w p. 306 tel. 059 863 49 64, pod bezpłatnym numerem dla telefonów stacjonarnych: 0800 402 401 lub bezpośrednio u pracownika socjalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza