MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja 7 - kolor czy czarno-białe ?

Krzysztof Tomasik
Większość z nas robi zdjęcia kolorowe. Jest to często tylko materiał wyjściowy, półprodukt. Często korzystając z programów komputerowych przerabiamy nasze obrazy na czarno-białe lub inne tonacje. Zdjęcie w odcieniach szarości można również uzyskać już w aparacie, włączając odpowiednią funkcję. Tu należy skorzystać z instrukcji obsługi aparatu.

Najpierw się zastanówmy: po co i dlaczego ?

Tutaj zdecydownie gra kolor na zdjęciu
Tutaj zdecydownie gra kolor na zdjęciu Krzysztof Tomasik

Tutaj zdecydownie gra kolor na zdjęciu
(fot. Krzysztof Tomasik)

Nie zawsze przerobione fotki na czarno-białą jest korzystne dla zdjęcia. Zdjęcie czarno-biale może stracić na jakości i dynamice. Tutaj apeluję - nie róbmy tego zbyt pochopnie, nieprzemyślawszy tematu. Czasami naprawdę mija to się z celem i wpływa negatywnie na efekt końcowy. Tam gdzie mamy wspaniałą gamę kolorów, jest ona dominująca w obrazie, tworzy go bardziej malarskim, zostawmy go. Może właśnie trzeba te kolory podkręcić, a nie z nich rezygnować. Przypomina mi się z historii fotografii okres piktorializmu, kiedy to fotografowie chcąc zasłużyć sobie na miano artystów upodobniali swoje zdjęcia do obrazów. Celowo tworzyli zdjęcia nieostre, używając kiepskich obiektywów lub filtrów zmiękczających (czasami były to np. pończochy J). Dzisiaj jest podobnie. Jak przerobię na czarno-białe to będzie artist. Często jest to ostatnia deska ratunku pseudo-artystów. Kiepski kadr ratują a to zmianą tonacji, a to winietką itp. Nie jestem przeciwnikiem tych zabiegów, też je stosuje ale róbmy to z głową. Każde takie działanie musi być uzasadnione.

Co chcemy w zdjęciu podkreślić ?

Tutaj zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa światło. Kolor jest mało ważny
Tutaj zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa światło. Kolor jest mało ważny Krzysztof Tomasik

Tutaj zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa światło. Kolor jest mało ważny
(fot. Krzysztof Tomasik)

Często kolor jest czynnikiem, który decyduje o wartości obrazu, szczególnie jeśli chodzi o krajobrazy. Natomiast jeśli chodzi o krajobraz w fotografii czarno-białej, dominującymi elementami kompozycji, nie będą barwy, lecz kształty i bryły. Zresztą jest nie tylko w krajobrazach. Obraz czarno-biały często okazuje się delikatniejszy ale za to może być trudniejszy do zinterpretowania. W aktach w zdjęciu czarno-białym bardziej zwracamy uwagą na kształty, oświetlenie. Przy zdjęciu kolorowym motywem dominującym może być natomiast barwa skóry czy makijażu. Wybór należy do fotografa. Zależy od tego, na co chce zwrócić on uwagę.

Zadanie

Przyślijcie nam dwa zdjęcia. Jedno takie gdzie ewidentnie wiodącym elementem obrazu jest kolor zaś w drugim czerń i biel. Fotki przysyłajcie na adres [email protected] W treści maila trzeba wpisać numer lekcji zaś pliki mają mieć nazwy powiązane z waszymi adresami email np. tomasik32.jpg
Pozdrawiam i czekam na fotki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza