Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśno Górne: Nowy zakład produkuje paliwo ze starych, mebli, rupieci, odpadów

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Sebastian Wołosz
Z tych rupieci powstanie paliwo, które chętnie kupują cementownie.
Z tych rupieci powstanie paliwo, które chętnie kupują cementownie.
Spółka NewCo zbudowała w Leśnie Górnym nowoczesną instalację, która z odpadów produkuje opał. Wczoraj zobaczyliśmy, jak działa.

Leśno Górne to mała miejscowości między Pilchowem a Policami. Znana z lokalizacji zakładu odzysku i składowania odpadów. To właśnie przy składowisku powstała ekologiczna fabryka. Wchodzimy do hali. W oczy rzuca się szeroki taśmociąg, który kończy się sporych rozmiarów pojemnikiem, który węższym taśmociągiem połączony jest z kolejnym dużym urządzeniem. Instalacja stanowi ciąg takich paneli. Wszystko stało się czytelne, kiedy gospodarze uruchomili instalację.Zobacz wideo »

Jeden z pracowników odsunął potężną bramę hali, za którą był specjalistyczny ciągnik i plac z odpadami. Wsiadł do pojazdu i wepchnął łychą na taśmociąg, starą lodówkę, kanapę, fotel, i stertę innych rupieci. Na taśmie zostały przemieszczone w górę i wrzucone w pojemnik, który zaczął wszystko mielić. Po chwili węższym taśmociągiem do kolejnych segmentów instalacji przesuwane były już drobniutkie kawałki, pozostałe ze starych mebli, i rupieci. Efektem kolejnych etapów obróbki były leciutkie frakcje, strzępy, które oglądaliśmy w szklanym pojemniku. To już gotowe paliwo.

 

- Takie paliwo odbierać będą od nas m.in. cementownie - wyjaśnia Elżbieta Ferdyn, prezes NewCo. - Rozmawiamy m.in. z cementowniami Cemex i Lafarge. Chodzi o dostawę w sumie 20 tys. ton. Te zakłady dodają ekologiczny produkt do węgla w piecach swoich linii produkcyjnych. Z t elektrociepłownie, ciepłownie.

Andrzej Modrzewski z zarządu spółki podkreśla, że to jedyna tak instalacja w Zachodniopomorskiem. kosztowała około 12 mln zł. Wydajność fabryki, to przerób 120 tys. ton odpadów przemysłowych i komunalnych rocznie. W tym roku zakład chce przerobić około 30-40 tys. ton odpadów, które będą dostarczane głównie z obszaru polickiego i szczecińskiego.

- Połączyliśmy ekologię i ekonomię - podkreśla Modrzewski. - Paliwo, które prokurujemy ma zbliżoną kaloryczność do węgla ale jest pięciokrotnie tańsze. Czyli biznes. Ale i ekologia, bo odpady nie trafiają składowiska, tylko powstaje z nich produkt. Co więcej, cementownie korzystające z paliwa ekologicznego otrzymują większe limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jerzy Nędzusiak, dyrektor Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów w Leśnie Górnym liczy na to, że większość odpadów które wcześniej trafiały na składowisko, po przesortowaniu NewCo przerobi na ekologiczne paliw.

Po zakończeniu rozbudowy naszego zakładu będziemy przyjmować około 60 tys. ton rocznie- dodaje. - .Do tej ekologicznej fabryki zamierzamy dostarczać około 40 tys. ton odpadów rocznie.

NewCo powstała w 2004 roku. Prowadzi działalność proekologiczną.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza