MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mądry Polak przed budową

Redakcja
Mężczyzna w życiu - zgodnie ze starym powiedzeniem powinien - ma w życiu do spełnienia trzy zadania: zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. W realizacji ostatniego z punktów nie zamierzamy niczego doradzać. Natomiast pierwszy, dzięki kilku radom, może okazać się prostszy, łatwiejszy. Jednak przede wszystkim tańszy - i to nie tyko licząc koszty budowy, ale, co chyba najważniejsze, w eksploatacji

W Polsce co roku około 30 tysięcy osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. Wystarczy tylko, że każdy z inwestorów popełni jeden błąd, a ilość omyłek i koszty ich naprawy urosną do ogromnej wielkości. Jeżeli udałoby się temu zapobiec, korzyści odczuliby wszyscy.
Rezultaty stosowania poprawnych rozwiązań (zarówno w projekcie, jak i jego realizacji) przekładają się przede wszystkim na wyższe koszty eksploatacyjne
i obniżony komfort użytkowania. Uwierzy w to ten, kto chociaż raz wziął fachowca skuszony jedynie ceną za usługę lub zdecydował się podczas naprawy na tańszą część.
Budując dom zakładamy, że musi być ładny, wygodny, trwały i tani w budowie. Ale wielu z nas zapomina o jeszcze jednym warunku - powinien być tani także w eksploatacji.
Tymczasem wielu inwestorów zaczyna oszczędności już na etapie projektu. Myślą przede wszystkim o uzyskaniu pozwolenia na budowę, a reszta rozwiąże się w czasie trwania budowy. A ponieważ płaci i klient wymaga, toteż presji tej ulegają także projektanci. Dlatego często właśnie projekty są niekompletne i nie zawierają:
- danych niezbędnych do sprawdzenia zgodności z przepisami;
- niezbędnych rysunków szczegółów;
- doboru materiałów izolacji cieplnej lub materiałów izolacyjno-konstrukcyjnych;
- doboru okien i urządzeń nawiewu powietrza wentylacyjnego;
Zdaniem fachowców braków tych elementów nigdy nie nadrobi nawet najlepszy rzemieślnik. Większość usterek i mankamentów konstrukcyjnych wychodzi, niestety, w czasie eksploatacji. Wtedy jest już jednak za późno na wprowadzenie większości poprawek. Jeżeli staraliśmy się zaoszczędzić na izolacji lub popełniliśmy błąd w ociepleniu domu, to rachunki za ogrzewanie mogą nas zrujnować. Nie tylko przerażające rachunki, ale także wilgoć na ścianach lub pleśń na nadprożach - to symptomy, że izolacja naszego domu jest wadliwa.
Tymczasem chcąc budować tanio, pamiętajmy o kosztach utrzymania, bo tam właśnie ukryte są rezerwy. Dwie trzecie kosztów utrzymania to właśnie koszt ogrzewania. Ceny nośników energii - ciepła z sieci, gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego - z roku na rok rosną. Jeżeli ciepło będzie nam uciekało z domu przez złe okna, nieszczelną izolację, to przez kilkadziesiąt lat użytkowania może się okazać, że koszt ogrzewania domu dorówna kosztowi budowy.
W kolejnych odcinkach przestawimy Państwu następujące zagadnienia: Co powinien zawierać dobry projekt budynku? Jak spełnić wymagania ochrony cieplnej budynków? Jaka jest zalecana grubość izolacji? Jakie szczegóły budowlane powinny być w projekcie? Jakie informacje o oknach i wentylacji budynku powinien zawierać projekt?
Inwestując dodatkowo 1 proc. kosztów budowy w materiały o dobrej izolacyjności cieplnej, można obniżyć koszty ogrzewania o 30 procent. Koszt inwestycji zwróci się w ciągu kilku najbliższych 2-3 zim. Każda następna chłodna pora to już czysty zysk.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza