Cuda natury zimą. Magiczne i tajemnicze
Cuda w naturze to nic innego, jak zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Kiedy nauka nie była jeszcze tak rozwinięta, jak obecnie, często tłumaczono takie zjawiska w magiczny sposób.
Natura, choć jest czarodziejką, nie obdarza równomiernie świata cudami. W Polsce ich jednak nie brakuje. Słyszeliście o lodowych włosach? A może o lodowych kwiatach na jeziorach albo o mamidłach górskich?
Magiczne i tajemnicze lodowe włosy
Lodowe włosy to rzadkie zjawisko, które po raz pierwszy opisano w 1918 roku. Przez długi czas nikt nie wiedział, jak do niego dochodzi. W 2015 roku naukowcom z Niemiec i Szwajcarii udało się odkryć, że do powstawania lodowych włosów przyczynia się grzyb Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lód powstaje w krystalizacji. Takie formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym w Polsce.
Lodowe włosy najczęściej można znaleźć na leśnych leżących patykach, także na uszkodzonych, obumierających częściach roślin. Musi być spełnionych kilka warunków jednocześnie. To występowanie wspomnianego już grzyba, a także duża wilgotność powietrza i temperatura poniżej zera.
Obecność łojówki różowawej powoduje spowolnienie procesu krystalizacji. Woda zostaje delikatnie wypychana tworząc formacje przypominające swym wyglądem włosy, czyli bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu.
Lodowe włosy są bardzo delikatne. Rozsypują się przy dotknięciu. Oczywiście „giną” przy temperaturze powyżej zera.
Nietypowych zjawisk jest w Polsce całkiem sporo. Koniecznie zobaczcie je w naszej fotogalerii. Zimowe cuda oczywiście opisujemy:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?