Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna - Duża Sprawa!. Koalicja rządzi w Radzie Miejskiej Lęborka

Edyta Litwiniuk [email protected]
Sesja Rady Miejskiej w Lęborku.
Sesja Rady Miejskiej w Lęborku. Fot. Krzysztof Falcman
Rada Miejska w Lęborku liczy 21 członków, z tego praktycznie 14 radnych głosuje jednomyślnie. Dzięki temu udaje im się przeforsować wszystkie zaplanowane inicjatywy.

Lęborska rada jest trudna do oceny. Koalicja Ziemi Lęborskiej, PO i Porozumienia Społecznego jest zdyscyplinowana, a opozycja twardo na nie. Podjęliśmy się jednak próby subietywnej oceny radnych.
Oto kilka zdań o każdym z lęborskich radnych i nasza ocena w skali szkolnej od 1do 6.

Jan Naczk (PiS) - merytorycznie przygotowany na każdą sesję i komisję. Na pewno czyta dokumenty. Wyłapuje szczegóły, niedociągnię-cia czy błędy formalne i nie omieszka o nich powiedzieć na mównicy. Ocena: 4+.

Wiesław Mielewczyk (PiS) - także zawsze przygotowany do sesji. Często bywa na mównicy. Mistrz puenty
- zwykle celnej. Jako prowadzący komisję gospodarki miejskiej sprawdza się znakomicie. Ocena: 4.

Jarosław Walaszkowski (PiS) - radny i jednocześnie przewodniczący komisji rewizyjnej, z której to funkcji dwukrotnie próbowano go odwołać. Sumienny. Przemawia jasno i zrozumiale. Znany z częstych utarczek słownych z radnym Barańskim, nie zawsze merytorycznych. Ocena: 4.

Leszek Leciejewski (PiS) - w swoim klubie uchodzi za specjalistę od oświaty. Wieloletni nauczyciel. W swoich wystąpieniach porusza raczej wyłącznie zagadnienia związane z oświatą. Ocena: 3.

Andrzej Barański (Ziemia Lęborska) - do rady trafił tzw. tylnymi drzwiami. Wskoczył na miejsce Witolda Namyślaka, mając zaledwie 64 głosy. Najlepiej czuje się w sprawach związanych z historią miasta, zabytkami, rewitalizacją. Na podium często, ale na zasadzie kontry do czyichś wypowiedzi. Ocena: 3+.

Adam Stenka (Ziemia Lęborska) - szara eminencja Ziemi Lęborskiej. Można odnieść wrażenie, że to on dyktuje, kiedy ktoś z jego kolegów z ZL ma zabrać głos. Jeżeli już występuje, to najczęściej tłumaczy lub dopowiada wypowiedzi burmistrza. Nie da się przekonać do czyichś argumentów. Zawsze wie lepiej. Ocena: 4.

Roman Pryl (Ziemia Lęborska) - najstarszy radny w składzie rady, były wiceprzewodniczący rady miejskiej. Podczas sesji praktycznie nie zabiera głosu. Ocena: 3, lekko w górę, bo senior.

Bogdan Oszmian (Ziemia Lęborska) - na mównicy sporadycznie. Ostatnio w związku z kandydowaniem na wiceprzewodniczącego rady, którym został. Rzadko zabiera głos. Ocena: 2.

Halina Łukian (Ziemia Lęborska) - wielokrotna radna miejska. Do tej pory startująca z ramienia lewicy. Ponad rok temu przysiadła się bliżej Ziemi Lęborskiej. Od tej pory w swoich wystąpieniach broni stanowiska burmistrza. Aktywna. Ocena: 4.

Mieczysław Gniedziejko (Ziemia Lęborska) - często nieobecny na sesji. Jeszcze nie zabierał głosu na mównicy. Ożywia się, kiedy dyskusja dotyczy nieruchomości. To jego temat, bo lubi w nie inwestować. Ocena: 2.

Mariola Motyl (PO) - przewodnicząca komisji polityki społecznej. Wcześniej radnym był jej mąż. Głosuje zawsze zgodnie z koalicyjnym reżimem. Ocena: 2.

Jarosław Gosz (PO) - niedoszły kandydat na wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Jako jedyny radny jest członkiem wszystkich komisji. Jednak jego wypowiedzi rzadko wnoszą coś istotnego. Ocena: 3 -

Aleksander Romanko (PO) - na mównicy rzadko, za to jego wystąpienia zawsze są bardzo ekspresyjne. Radny zasłynął słynną koncepcją zlikwidowania większości przejść dla pieszych w mieście. Przekonywał, że kierowcy muszą jeździć szybciej, żeby załatwić swoje sprawy, a piesi jeśli chodzą na piechotę, to im się nie spieszy. Za taki pomysł ocena lekko w górę. Ocena: 2.

Małgorzata Bresler (PO) - przewodniczenie radzie objęła po Wandzie Koniecznej. Zawsze przygotowana, konkretna, pracowita, zdyscyplinowana. Można odnieść wrażenie, że to ona decyduje w miejskim PO o ruchach partii w ramach koalicji. Ocena: 4+.

Kazimierz Lipiński (PO) - do rady trafił na miejsce Zygmunta Richerta, który mimo wygranych wyborów zrezygnował z członkostwa w radzie. Radny praktycznie nie zabiera głosu. Ocena: 2.

Wiesław Wójcik (Porozumienie Społeczne) - od wielu lat sympatyk lewicy, a prywatnie przedsiębiorca związany z branżą budowlaną. Przez wiele lat związany z lewicą, w ostatnich wyborach wystartował z listy Porozumienia Społecznego. Rzadko zabiera głos na sesji, często wychodzi przed końcem, spóźnia się na komisje. Ale za to nie boi się krytykować miejskich spółek, i robi to sensownie, merytorycznie. Ocena: 4.

Wanda Konieczna (Porozumienie Społeczne) - wieloletnia radna. Była przewodnicząca rady miejskiej, z której to funkcji zrezygnowała po tzw. aferze z prądem. W tej chwili najwięcej swojej energii radna skupia na pilnowaniu prowadzenia sesji przez nową przewodniczącą i poprawianiu jej błędów. Ocena: 3.
Stanisław Wróbel (Porozumienie Społeczne) - spokojny, opanowany, rzadko zabiera głos. Wbrew pozorom radny nie boi się mieć swojego zdania i zagłosować inaczej niż koalicja. Ocena: 4.

Bogumiła Borkowska (Wspólna Sprawa) - wieloletnia radna związana z lewicą. Do obecnej rady dostała się z listy stowarzyszenia Wspólna Sprawa założonego przez Macieja Szredera. Do tej pory zaangażowana w problemy najbiedniejszych mieszkańców miasta. Ostatnio coraz częściej głosuje zgodnie z radnymi z koalicji. Ocena: 4.

Teresa Ossowska-Szara (niezależna) - najczęściej bywająca na mównicy radna. Zabiera głos na sesjach, komisjach. Nie boi się zarzucenia władzy układowości. Na każdej sesji ma wiele do powiedzenia. Potrafi skrytykować burmistrza czy radnych. Można się z nią nie zgadzać, ale niewątpliwie to najbardziej aktywna z radnych. Ocena: 4+.

Jan Przychoda (SLD) - były burmistrz. Wrażliwy społecznie, nie wstydzi się poruszać spraw związanych z ochroną środowiska czy przyrodą. Dżentelmen w stosunku do kobiet, nieważne z jakiej partii, zawsze weźmie je w obronę. Ale w swoich wystąpieniach bywa bardzo dosadny i nie boi się nazywać rzeczy po imieniu. Ocena: 4. 

Mała Ojczyzna - Duża sprawa. Oceń radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Ranking radnych - Oddaj swój głos!
Ranking prezydentów, burmistrzów, wójtów - Oddaj swój głos!
Jak głosować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza