MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja nowej rady z nowym wójtem gminy Ustka

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pierwsza sesja rady w gminie Ustka
Pierwsza sesja rady w gminie Ustka Urząd Gminy Ustka
Od wtorku wójtem gminy Ustka jest Rafał Konon. Nie ma jednak większości w radzie. Przewodniczą jej radni z KWW Anny Sobczuk-Jodłowskiej i z niezależnego komitetu. To także nie koniec walki o układ sił, bo sąd nie rozstrzygnął jeszcze protestu wyborczego, dotyczącego ważności wyborów do rady gminy w dwóch okręgach.

Pierwszą sesję w gminie Ustka rozpoczął radny senior Tadeusz Wierzbicki. Nowo wybrani radni oraz wójt Rafał Konon otrzymali zaświadczenia o wyborze z rąk Adriany Wiadernej, przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej i złożyli uroczyste ślubowanie.

- Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców – ślubowali radni.

- Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy - złożył przyrzeczenie Rafał Konon.

W głosowaniu tajnym radni wybrali przewodniczącego rady, którym po raz kolejny został Wacław Laskowski. Jego kontrkandydatem był Tadeusz Wierzbicki. Wiceprzewodniczącymi rady zostali Karolina Roskowińska, która startowała z własnego komitetu wyborczego oraz Stefan Gruszczyński z komitetu Anny Sobczuk-Jodłowskiej. Kluczowych stanowisk w radzie nie udało się więc objąć radnym z komitetu Rafała Konona.

Podczas pierwszej sesji nowo wybranej rady przemowę wygłosiła ustępująca wójt Anna Sobczuk-Jodłowska, przekazując obowiązki swojemu następcy. Na wstępie zacytowała słowa Winstona Churchilla: "Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga". Po tym zaprezentowała swój dorobek, przedstawiła bardzo dobrą pozycję gminy w rankingu ogólnopolskim oraz pozyskane kwoty w wysokości około 40 mln zł na trwające i przyszłe inwestycje, a na koniec życzyła nowemu wójtowi działań na rzecz rozwoju gminy. Z kolei Rafał Konon podziękował Annie Sobczuk-Jodłowskiej za pracę na rzecz gminy bukietem kwiatów.

Nowa rada gminy powołała komisje: rewizyjną; skarg, wniosków i petycji; budżetowo-rolną, rozwoju gospodarczego, mienia komunalnego, planowania i ochrony środowiska; oświaty, kultury, kultury fizycznej, spraw socjalnych, przestrzegania prawa i porządku publicznego; uzdrowiskową.

Radni zajęli się też wynagrodzeniem nowego wójta, co należy do kompetencji rady. Radni z komitetu Rafała Konona wnioskowali o maksymalne wynagrodzenie - 19 470 zł brutto. Tyle zarabiała poprzednia wójt. Dodajmy, że rada ma wpływ tylko na ustalenie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatki specjalny i stażowy wynikają z innym przepisów. Większość poparła wniosek przewodniczącego rady Wacława Laskowskiego, który argumentował, że nowo wybrany wójt, doświadczony samorządowiec, nie powinien zarabiać minimalnych stawek, ale też nie powinno się go porównywać z wójt, która zarządzała gminą 18 lat i nigdy nie było zastrzeżeń co do udzielenia jej absolutorium. Nowego wójta będzie można ocenić po pierwszym roku budżetowym. Teraz jego wynagrodzenie zasadnicze będzie niższe o tysiąc złotych. Większość radnych zgodziła się z tą propozycją.

To jednak jeszcze nie koniec walki o układ sił w radzie. KWW Anny Sobczuk-Jodłowskiej Nasza Wspólna Gmina w wyborach 7 kwietnia uzyskał większość, bo 8 mandatów. KWW Tak! Dla Gminy Ustka Rafała Konona ma 5 mandatów. W piątek 19 kwietnia przed drugą turą wyborów wójta do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynął protest wyborczy komitetu Rafała Konona, podważający wyniki wyborów w okręgach nr 4 - Wytowno, Dalimierz Przewłocki, w którym wygrał Wacław Laskowski, wybrany we wtorek na przewodniczącego rady, a także okręgu nr 5 - Machowinko, Poddąbie, Redwanki, w którym wygrał Rafał Białek. Obaj wybrani radni to kandydaci z komitetu Anny Sobczuk-Jodłowskiej. Sąd ma 30 dni na rozpoznanie sprawy. Nie podjął jeszcze decyzji.

Skład Rady Gminy Ustka w kadencji 2024-2029
Beata Bednarczyk, Rafał Białek, Grzegorz Brzeziński, Justyna Bujak, Danuta Charko, Sławomir Fudala, Marcin Gąsiorski, Stefan Gruszczyński, Marian Korbiel, Mateusz Kuleta, Wacław Laskowski, Karolina Roskowińska, Anna Sasko, Marcin Weltrowski, Tadeusz Wierzbicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza