Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty na ponad ćwierć miliona złotych za brak paragonu

Daniel Klusek [email protected]
Mandaty na ponad ćwierć miliona złotych za brak paragonu Mandaty na ponad ćwierć miliona złotych za brak paragonu.
Mandaty na ponad ćwierć miliona złotych za brak paragonu Mandaty na ponad ćwierć miliona złotych za brak paragonu. Kamil Nagórek
Aż 998 mandatów na ponad ćwierć miliona złotych wystawili w lipcu w Pomorskiem inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej. Inspektorzy UKS wzmożone kontrole w ramach ogólnopolskiej akcji "Weź paragon” prowadzą od począt­ku wakacji.

– Sprawdzają prawidłowość rejestrowania obrotów ze sprzedaży towarów i us­ług, czyli to, czy sprzedawcy wydają klientom paragony – mówi Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdań­sku. – Akcja jest prowadzona we wszystkich miejscowościach województwa pomorskiego, nie tylko w pasie nadmorskim, ale również w głębi lądu, między innymi w miejscowościach turystycznych nad jeziorami. Zarówno w pun­ktach sezonowych, jak i takich, które działają przez cały rok.

Inspektorzy ze słupskiego biu­­ra UKS, na terenie Słup­ska oraz powiatów: słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, człuchowskiego i chojnickiego kontrolowali m.in. sklepy, lokale gastronomiczne i stacje paliw. W lipcu stwierdzili 427 wykroczeń, za które nałożyli mandaty na łączną kwotę 104 tysięcy złotych.

– Wysokość kar wahała się w granicach od 160 do 2500 złotych, choć przepisy pozwalają inspektorom nałożyć mandat w wysokości nawet 3.2 tysiąca złotych. Ponad połowa to mandaty na najniższą możliwą kwotę, czyli 160-200 złotych – mówi Andrzej Bartyska. – Główne przyczyny ukarania przed­się­biorców to zaniedbania i lekceważenie przepisów. Tyl­ko jedną osobę ukaraliśmy kwotą 2,5 tysiąca złotych za brak nadzoru nad pracownikami i dopuszczanie do popełnienia przez nich wykroczeń.

Nie było natomiast przypadków braku kas fiskalnych w sklepach czy zdarzeń z pogranicza przestępstw podatkowych. Takie miały miejsce we wschodniej części województwa.

– Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsię­biorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Znaczącą rolę do odegrania w tym procesie mają klienci, do których kierujemy materiały informacyjne. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczania się z budżetem. Paragon jest także dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. To jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą – mówi Andrzej Bartyska, rzecznik gdań­skiego UKS.

Akcja kontrolna inspektorów UKS potrwa do końca wakacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza