Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury w czasie pandemii? Egzaminy próbne w szkołach miejskich w Słupsku nie wypadły najgorzej

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Już niespełna miesiąc dzieli tegorocznych maturzystów od jednego z najważniejszych egzaminów w życiu. Matury w tym roku nie będą przesuwane i odbędą się tak, jak to zwykle bywało w poprzednich latach, czyli tuż po majówce. A jak poszły egzaminy próbne? Sprawdziliśmy.

Przystąpienie do egzaminu maturalnego po rocznej nauce zdalnej to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że tegoroczni maturzyści czasu spędzonego w szkole średniej nie mogą zaliczyć do najszczęśliwszych, bo za ich „kadencji” wiele się wydarzyło. Ten rok szkolny niemal cały upłynął na nauce online, w poprzednim roku również spędzili kilka miesięcy ucząc się w domach, a jeszcze rok wcześniej byli świadkami strajków nauczycieli. Obawy, co do tego, jakie uda im się osiągnąć wyniki na maturach, są słuszne. Jednak w Słupsku sytuacja – przynajmniej w szkołach miejskich – nie wygląda tragicznie.

Matura 2020 - język polski. Rozprawka z "Wesela" nie była tr...

Próbne egzaminy

Próbne egzaminy maturalne w większości placówek odbyły się w pierwszej połowie marca. W tym roku we wszystkich miejskich szkołach ponadpodstawowych do matury przystąpiło 970 uczniów. 480 w technikach oraz 490 w liceach. Ze względu na stan epidemii wprowadzony w całym kraju zakres wymaganych wiadomości był nieco inny niż w latach poprzednich.
- Wymagania egzaminacyjne egzaminu maturalnego w roku 2021 zostały ograniczone. Redukcja powoduje, że wykreślne umiejętności szczegółowe nie będą brane pod uwgę na egzaminie maturalnym w bieżącym roku. W odczuciu dyrektorów słupskich szkół egzamin próbny miał porównywalny stopień trudności, jak w latach poprzednich – mówi Bogna Winiarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji słupskiego Ratusza.

Zobacz także: Matura 2020 - język polski. Rozprawka z "Wesela" nie była trudna dla maturzystów.

Pomimo, że ostatni rok szkolny był trudny dla uczniów, to próbne egzaminy maturalne w słupskich miejskich placówkach nie wypadły źle, choć są różnice. Jeśli chodzi o licea ogólnokształcące, to tam zdawalność wynosiła około 90%, w szkołach zawodowych wynik był niższy, egzamin zdało 49% uczniów. Najlepiej wypadły I i II Liceum Ogólnokształcące. Wśród szkół xawodowych najlepszy okazał się „Elektryk”.
- W liceach próbne matury wypadły porównywalnie do egzaminów właściwych z ubiegłego roku. W technikach zdawalność była mniejsza, ale należy pamiętać, że egzaminy próbne nie są tak poważnie traktowane przez uczniów, jak te właściwe – wyjaśnia Bogna Winiarczyk.

Ostatnia matura

Dla porównania - ostatni egzamin maturalny, którego wyniki zostały podane do wiadomości w sierpniu 2020 w miejskich placówkach wypadł bardzo dobrze. W liceach ogólnokształcących prowadzonych przez miasto egzamin zdało 89,6% uczniów (dla porównania woj. pomorskie osiągnęło wynik 79,4%, a kraj 81,1%). W technikach zdało 66% uczniów podchodzących do matury (woj. pomorskie 58%, kraj 62%). Rok temu w Słupsku najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, a jeśli chodzi o szkoły techniczne - Zespół Szkół Ekonomicznych.

Kiedy egzaminy?

Matury będą się odbywać w terminie, który był normą od wielu lat, a więc tuż po weekendzie majowym. W tym roku pierwszy egzamin wyznaczony jest na 4 maja. Jak zwykle maturzyści rozpoczną od języka polskiego. Nowością będzie zmiana podstawy programowej, a także brak konieczności zdawania egzaminów w wersji rozszerzonej. Nie będzie też części ustnej matur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza