Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Słupska w ubiegłym roku chętnie sięgali po biblioteczne zbiory. Czytali i młodsi, i starsi

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Książki, płyty, czasopisma - mimo trwającego remontu miejskiej biblioteki i zmiany lokalizacji wypożyczalni, mieszkańcy Słupska chętnie korzystali z bibliotecznych zbiorów. 2023 rok obfitował także w różne projekty i spotkania autorskie.

W 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zarejestrowała 13434 czytelników. Wskaźnik liczby czytelników na 100 mieszkańców wyniósł 15,60 i wzrósł do poprzedniego roku o 0,30. Codziennie, miejską bibliotekę odwiedzało średnio 620 osób.

- Cały rok 2023 to realizacja dużego projektu pn. „Biblioteka bez barier”. Inwestycja była realizowana ze środków MKiDN oraz z wkładu finansowego UM w Słupsku. W październiku w związku z remontem Budynku Głównego Biblioteki oraz Miejsca Animacji Kultury zbiory zostały przeniesione tymczasowo do pomieszczeń Młodzieżowego Domu Kultury. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła na ilość odwiedzin i wypożyczeń – mówi Kinga Dziwisz, Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

Czytelnicy w 2023 roku wypożyczyli w sumie ponad 250 tys. pozycji – wśród nich dominują oczywiście książki, ale mieszkańcy chętnie sięgali również po płyty z muzyką, audiobooki, filmy i czasopisma.

- Struktura czytelników zasadniczo się nie zmieniła. Największą grupę użytkowników stanowią osoby aktywne zawodowo oraz osoby powyżej 60 roku życia. Najmniejszą grupę stanowią dzieci do 5 lat oraz młodzież w wieku 13-15 lat – podaje Kinga Dziwisz.

Choć starsi czytelnicy zdecydowanie częściej odwiedzają bibliotekę, to wiek tego najmłodszego zarejestrowanego w MBP robi największe wrażenie, bo wynosi… 6 miesięcy. Najstarszy natomiast ma 92 lata.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także biblioteczny książkomat. W ubiegłym roku czytelnicy złożyli w nim łącznie 1452 zamówienia.

- Montaż książkomatu przed pawilonem budynku Miejsce Animacji Kultury przy Grodzkiej 3 umożliwił czytelnikom, szczególnie w godzinach, w których biblioteka jest nieczynna, odbiór wcześniej zarezerwowanych książek. System ten również umożliwia sprawniejsze zarządzanie zbiorami (oszczędność czasu i zwiększenie produktywności). Zwiększa też wygodę użytkowników ułatwiając wyszukiwanie książek oraz szybszy ich zwrot/wypożyczenie o dowolnej porze. Zamówione w bibliotece książki można było odebrać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – tłumaczy Kinga Dziwisz.

Co czytali słupszczanie?

Dużym powodzeniem wśród słupskich czytelników nieustannie cieszą się reportaże, biografie oraz książki podróżnicze. W dalszym ciągu bardzo poczytna jest współczesna literatura polska. Największym zainteresowaniem cieszy się natomiast literatura sensacyjna i kryminały.

- Wielu czytelników w wyborze literatury kieruje się reklamą w mediach i czasopismach oraz sporządzanymi przez księgarnie listami najlepiej sprzedających się książek. Spora grupa czytelników, szczególnie panowie, chętnie korzysta z książek nt. II wojny światowej, zwłaszcza wspomnień i pamiętników. Czytelniczki zaczytują się w powieściach rodzimych pisarzy. Króluje literatura obyczajowa z wątkiem miłosnym oraz historycznym. Młodzi czytelnicy, ze względu na obowiązek szkolny, najczęściej poszukiwali lektur szkolnych i ich opracowań. Uczniowie szkół podstawowych sięgali po nowości, szczególnie z literatury fantastyczno-przygodowej. Dużym powodzeniem cieszyły się popularnonaukowe serie wydawnicze dla młodzieży z dziedziny historii oraz nauk przyrodniczych. Natomiast najmłodsi użytkownicy sięgali po barwnie ilustrowane powieści, baśnie i bajki - wymienia Kinga Dziwisz.

Niektóre pozycje były tak rozchwytywane, że ustawiały się po nie kolejki. Na niektóre książki czytelnicy musieli cierpliwe czekać nawet pół roku. W ostatnim czasie najczęściej rezerwowaną książką jest ta autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, pt. Chłopki: opowieść o naszych babkach”.

Projekty i spotkania

2023 roku MBP kontynuowała przekazywanie książek do wybranych punktów bookcrossingowych na terenie miasta. Książki opatrzone specjalną pieczęcią były dostarczane do miejsc, z których można je bezpłatnie zabrać do domu. Ubiegły rok był też czasem wielu projektów – dzieci i młodzież uczyły się programowania w Klubie Młodego Programisty. Były też działania promujące czytelnictwo – m.in. kampania „Mała książka – wielki człowiek” czy projekt „(Nie)zwykłe Książki”.

Popularnością cieszyły się spotkania autorskie z pisarzami. Zapraszani byli zarówno najpopularniejsi autorzy w kraju, jak i lokalni pisarze, powieściopisarze, poeci, historycy, regionaliści. Spotkania zorganizowano m.in. z Wojciechem Chmielarzem, Anną Koprowską-Głowacką czy Maxem Czornyjem.

W sumie, W 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna oraz Filie Biblioteczne zorganizowały 914 wydarzeń w których uczestniczyło 22 026 osób. Biblioteczne zbiory powiększyły się natomiast o ponad osiem tysięcy pozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza