MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zamku Książąt Pomorskich otwarto wystawę z okazji jubileuszu 100-lecia muzealnictwa w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w środę, 10 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy "100 lat muzealnictwa w Słupsku. Wystawa jubileuszowa 1924-2024". Ekspozycja w Zamku Książąt Pomorskich będzie dostępna dla zwiedzających do 9 czerwca. MPŚ zaplanowało wydarzenia jubileuszowe na cały rok.

Wystawa ukazuje powstanie i rozwój słupskiego muzealnictwa: od Heimatmuseum w Stolp in Pommern, poprzez polskie Muzeum Miejskie, po Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz jego oddziały: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest powstałemu w 1924 roku w Nowej Bramie Heimatmuseum (Muzeum Regionalnemu). Zachowane eksponaty z jego zbiorów prezentowane są do dziś na wystawach stałych. Dzięki zgromadzonym zdjęciom zwiedzający będą mogli zajrzeć do wnętrz Heimatmuseum i do zachowanych ksiąg inwentarzowych oraz zobaczyć wybrane muzealia. Dla miłośników historii i topografii miasta autorzy wystawy, Katarzyna Pągowska i Robert Kupisiński, przygotowali małą niespodziankę.

Druga część wystawy ukazuje historię polskiego muzealnictwa w Słupsku po 1945 roku, od Muzeum Miejskiego do Muzeum Pomorza Środkowego, otwartego w 1965 roku w odbudowanym Zamku Książąt Pomorskich. W miarę upływu czasu muzeum się rozbudowywało i poszerzało swoją ofertę, dlatego nie jest możliwe ukazanie całego spektrum jego działalności. W 1948 roku słupskie muzeum mieściło się w jednym budynku, Nowej Bramie, dziś zajmuje siedem budynków oraz posiada wspomniane dwa obszerne oddziały terenowe.

Trzecia część wystawy obejmuje przegląd działalności wystawienniczej, naukowej i popularyzatorskiej muzeum i jego oddziałów przez pryzmat plakatów i drobnych wydawnictw. Niegdyś służyły informowaniu o wydarzeniach, dziś stanowią – nierzadko jedyną – pamiątkę po nich.

W ramach obchodów 100 lat muzealnictwa w Słupsku odbyły się już trzy wydarzenia:

  • Zjazd rodzinny u Witkacego – odsłonięcie dwóch nowych nabytków w kolekcji Stanisława Ignacego Witkiewicza w Białym Spichlerzu
  • Wykład "Obecność antyku" Beaty Zgodzińskiej
  • Wykład "Groteskowo-absurdalna polska szkoła plakatu" Lucjana Hanaka
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza