Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister o odmrażaniu cen energii: Nie będzie podwyżek rachunków o 100 procent. A jakie będą ceny prądu bez tarczy?

OPRAC.: PAP
Jakaś forma wsparcia z pewnością pozostanie, jednak prawie na pewno nie dla wszystkich Polaków. O ile wzrosną rachunki za prąd bez zamrożenia cen?
Jakaś forma wsparcia z pewnością pozostanie, jednak prawie na pewno nie dla wszystkich Polaków. O ile wzrosną rachunki za prąd bez zamrożenia cen? Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
W ciągu dwóch najbliższych tygodni rząd zdecyduje w sprawie zamrożenia cen energii do końca roku. Już teraz minister klimatu zapewnia jednak, że nie dojdzie do podwyżek rzędu 100 czy 200 procent. A jak będą wyglądać rachunki za prąd bez tarczy? Kogo obejmie wsparcie w drugiej połowie roku? Wkrótce poznamy pomysł rządu na odmrażanie cen energii.

Spis treści

Czy ceny prądu będą zamrożone do końca roku?

Minister klimatu i środowiska zapewnia, że rząd pracuje nad stopniowym odmrażaniem cen energii w Polsce:

Uważam, że powinniśmy stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Najłagodniejszym poziomem wyjścia byłoby po 15 proc. podnoszenia cen, ale zobaczymy. Nie będzie 100-200 proc. podwyżek cen energii. Wzrost będzie minimalny - powiedziała Paulina Hennig-Kloska w radiu Tok FM na pytanie, czy podwyżki rachunku za energię dla gospodarstw domowych w drugiej połowie roku mogą przekroczyć 50 proc.

Minister dodaje, że projekt ustawy ws. dalszego zamrożenia cen energii powinien być gotowy w ciągu dwóch tygodni. Trwają ustalenia międzyresortowe.

Mamy ze trzy warianty, które leżą na stole. Kwestia wyboru najbardziej dogodnego (...) Zrobimy wszystko, by dla gospodarstw domowych druga połowa roku była łagodna i dostępna cenowo - powiedziała szefowa resortu klimatu.

Ustawa o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Ustalono ceny na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszoną o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać tylko do czerwca br. Powyżej limitu zachowana ma być stawka maksymalna 693 zł za MWh. Takie same ceny obowiązują obecnie samorządy, podmioty użyteczności publicznej, ale także małych i średnich przedsiębiorców.

Zobacz także: Ceny chleba 2024 znowu w górę? Kwota 10 zł to już nic nadzwyczajnego. Gdzie kupić najtaniej?

Wzrost rachunków o 100 zł miesięcznie bez zamrożenia cen

Minister Klimatu już kilka dni temu zapewniała, że rząd nie zostawi bez pomocy najbardziej potrzebujących:

Przygotowujemy w tej chwili propozycję przepisów na drugą połowę roku. Chcemy skupić się przede wszystkim na pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym - mówiła Paulina Hennig-Kloska w ubiegłym tygodniu.

Zamrożenie cen energii w obecnym kształcie to oszczędności rzędu 500 zł dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Tak wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznacza to, że bez rządowego wsparcia rachunki za prąd mogą wzrosnąć średnio o nawet 100 zł miesięcznie.

Stopniowy powrót do rynkowych wartości cen energii jest jednak potrzebny, dlatego rozsądne wydaje się pozostawienie wsparcia do końca 2024 roku dla najbardziej potrzebujących. Dalsze wsparcie ma być kierowane wyłącznie w stronę osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, które dotyka w Polsce aktualnie 10,8 proc. gospodarstw domowych.

Ubóstwo energetyczne to stan, w którym dane gospodarstwo domowe ma trudności w zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb energetycznych w tym komfortu termicznego czy zaopatrzenia niezbędnych sprzętów w energię.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister o odmrażaniu cen energii: Nie będzie podwyżek rachunków o 100 procent. A jakie będą ceny prądu bez tarczy? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza