Młodzi Koszykarze Czarnych Słupsk w finale mistrzostw Polski U-18

(źródło: Pzkosz.pl)
Kacper Borowski
Kacper Borowski Archiwum
Wielki sukces młodych koszykarz STK Czarni Słupsk w Poznaniu. W rozgrywanym tu w sobotę półfinale mistrzostw Polski juniorów do lat 18 pokonali Rosę Radom i w niedzielę zagrają o złoty medal z GTK Gdynia.

KS Rosa Sport Radom - STK Czarni Słupsk 78:84
kwarty: 10:17, 12:22, 16:24, 40:21

STK Czarni Słupsk pierwszym finalistą mistrzostw Polski do lat 18. Podopieczni trenera Roberta Jakubiaka pokonali 84:78. Wbrew zawody były dość jednostronne. Ale co ciekawe Rosa Sport w samej czwartej kwarcie rzuciła więcej punktów (40) niż przez trzy wcześniejsze.

Radomianie rozpoczęli jednak zawody od mocnego akcentu, napędzając ofensywę. Już po trzech minutach prowadzili 8:3 i wydawało się, że przejmują kontrolę nad przebiegiem zawodów. Słupszczanie utrzymywali jednak wysoki poziom koncentracji, a ich grą mądrze dyrygował Wojciech Jakubiak. Czarni na przełomie drugiej i trzeciej kwarty zanotowali fantastyczną serię 22:0. W tym czasie zawodnicy Rosy Radom pudłowali na potęgę i razili bezradnością.

Obraz meczu raz jeszcze uległ jednak zmianie. Gdy z boiska zeszli opanowany Jakubiak i dominujący w polu trzech sekund Kacper Borowski (22 punkty i 22 zbiórki), radomianie zaczęli szaleńczą pogoń. Co ciekawe koszykarze z Mazowsza zaczęli grać lepiej gdy za 5 przewinienie parkiet musiał opuścić najlepszy w Rosie Sport Mikołaj Witliński.

Agresywny pressing, a także forsowanie tempa gry przez radomian przyniosły efekty. Pogubieni i pewni już zwycięstwa słupszczanie dali się ograć 31:5 w pewnym momencie czwartej kwarty, a ostatnie 10 minut przegrali 21:40. W 39. minucie po serii trójek Rosy Sport było już nawet tylko 78:63. Nawet to, że radomianie w samej czwartej kwarcie rzucili więcej punktów niż poprzednie 30 minut nie wystarczyło im do zwycięstwa.

Przypomnijmy, że Czarni byli już w tej kategorii wiekowej mistrzami Polski. Złoto zdobyli w 2010 roku.