MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi literaci odebrali laury w Słupsku (wideo)

Zbigniew Marecki
Młodzi literaci odebrali laury w Słupsku
Młodzi literaci odebrali laury w Słupsku Kadr z Ytou Tube
74 laureatów oraz 184 wyróżnionych nagrodzono w poniedziałek w słupskiej filharmonii podczas uroczystej gali 29. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.

Na tegoroczną edycją konkursu nadesłano 10835 zestawów tekstów literackich z 492 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 456 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 32 szkół w Stanach Zjednoczonych i 149 utworów literackich z 3 szkół w Berlinie.

Oceniało je wieloosobowe jury pod przewodnictwem poetki Wandy Chotomskiej, która jednak z powodu choroby nie przybyła na uroczystą galę.

- Nagradzaliśmy młodych literatów za autentyzm, dobre pióro, szczerość. Najwyżej ocenialiśmy wiersze i opowiadania wynikające z ich osobistych przeżyć, które mówią o nich samych, ich doznaniach, radościach i buncie, są prawdziwe i dynamiczne, uczuciem i młodzieńczym wdziękiem budzą zainteresowanie czytelnika - mówi Maria Pietryka-Małkiewicz, główna organizatorka konkursu.
Nagrodzone i wyróżnione wiersze i opowiadania zostały opublikowane w książce pokonkursowej "Poprowadź mnie przez zielone ogrody". Młodzi literaci otrzymali je podczas uroczystej gali. Wdzięczną okładkę zaprojektowała świetna plastyczka Katarzyna Tomasiak. Tytuł tomiku został zaczerpnięty z wiersza laureata konkursu - ucznia klasy I Gimnazjum w Chmielniku - Łukasza Prażucha.

Nasza literacka zabawa zaistniała w 1984 r. jako przedsięwzięcie kulturalne organizowane przez dawną Szkołę Podstawową nr 4, a po reformie oświaty - Gimnazjum nr 2 w Słupsku, by od 1993 r. przybrać rangę ogólnopolską, w 1999 r. zaprosić do udziału w nim młodzież gimnazjalną, a od 2007 roku - w ramach utrwalenia wspólnoty z dziećmi Polonii - stać się imprezą międzynarodową. Jego twórcami byli: Jerzy Paczkowski - dyrektor ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 4 i nauczyciele poloniści - Maria Pietryka i Witold Pochylski.

Konkurs skierowany jest do uczniów w wieku 6 - 16 lat. W edycjach 1984 - 1999 uczestniczyli uczniowie mający od 6 do 15 lat, a od 2000 roku przedział wiekowy zwiększyliśmy o rok z powodu utworzenia szkół gimnazjalnych.

Konkurs jest organizowany pod patronatem prezydenta Słupska, przy współpracy z Międzynarodową Organizacją Soroptimist International - Klubem w Słupsku. 29. edycja konkursu zrealizowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Słupsk, Powiatu Słupskiego i sponsorów prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza