Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można dostać antykryzysowe dopłaty

Zbigniew Marecki [email protected] (059) 8488100 Fot. archiwum
Łączny limit pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do 31 grudnia 2010 roku to 1 miliard 20 milionów złotych.
Łączny limit pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do 31 grudnia 2010 roku to 1 miliard 20 milionów złotych.
Już pierwsi przedsiębiorcy z województwa pomorskiego otrzymali antykryzysową dopłatę do ich firm.

O pomoc poprzez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku mogą ubiegać się ci przedsiębiorcy, którzy z powodu kryzysu mają przejściowe trudności finansowe.

 

Chodzi o firmy, które po 1 lipca 2008 roku odnotowały co najmniej 25-procentowy spadek obrotów w ciągu trzech kolejnych miesięcy w porównaniu z analogicznym okresem od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

 

Wymogiem do otrzymania wsparcia jest niezaleganie z zobowiązaniami publicznoprawnymi. Wsparcia finansowego nie otrzymają jednak ci przedsiębiorcy, którzy już skorzystali z pomocy publicznej na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy z Funduszu Pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

– Przedsiębiorstwa, które czasowo zmniejszają produkcję, nie muszą zwalniać pracowników dzięki dopłatom w okresie przestoju. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy mają pomysły na restrukturyzację w firmach, mogą szkolić swoje kadry, nie ponosząc znacznych obciążeń finansowych – podkreśla Tadeusz Adamejtis, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

Łączny limit pieniędzy przeznaczonych na ten cel do 31 grudnia 2010 roku to 1 miliard 20 milionów złotych.

Nie jest on rozdysponowywany proporcjonalnie na poszczególne województwa w kraju, więc nie ma ograniczeń w liczbie firm, które otrzymają wsparcie w województwie pomorskim.

 

Różne formy pomocy

 

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu przewiduje cztery formy wsparcia. Firmy mogą otrzymać dopłaty do pensji pracowników w dwóch przypadkach: kiedy zostaje obniżony czas pracy maksymalnie do połowy etatu (wysokość dopłaty wynosi 70 procent zasiłku dla bezrobotnych, czyli 402,50 zł) oraz kiedy firma wprowadza tzw. postojowe (w wysokości maksymalnie 575 zł) wraz z dofinansowaniem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych do pracodawcy. Przedsiębiorcy mogą również otrzymać dofinansowanie do 80 procent kosztów szkoleń bądź studiów podyplomowych dla pracowników, pod warunkiem utworzenia w firmie funduszu szkoleniowego.

Chcą, ale boją się

 

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy zainteresowanego wsparciem finansowym jest złożenie wniosku w biurze terenowym Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przy ul. Rzeźnickiej 58 w Gdańsku, tel.: (58) 320 91 00).

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie ze strony pracodawców, ale liczba formalnie złożonych wniosków jest mała. Jedyny przedsiębiorca ze Słupska, który się na to zdecydował, swój wniosek wycofał – mówi Danuta Świś, kierownik biura terenowego FGŚP w Gdańsku. – Być może pracodawcy niesłusznie obawiają się skomplikowanej procedury lub długiego czasu oczekiwania na decyzję. Ze swej strony deklarujemy wszelaką pomoc, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy rozwiać wątpliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza