Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można żądać odszkodowania za spóźnienie pociągu

Joanna Boroń [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Od 1 lipca wszedł w życie w życie art. 17 Rozporządzenia (WE) NR 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.
Od 1 lipca wszedł w życie w życie art. 17 Rozporządzenia (WE) NR 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.
Twój pociąg się spóźnił? Masz prawo do odszkodowania, a w niektórych przypadkach posiłku, napojów a nawet miejsca w hotelu. W życie weszły właśnie nowe unijne przepisy.

Od 1 lipca wszedł w życie w życie art. 17 Rozporządzenia (WE) NR 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

- Jedna z najważniejszych zmian: pasażer może ubiegać się o odszkodowanie nie tracąc jednocześnie prawa do skorzystania z przejazdu. Tym samym, nawet jeżeli pociąg będzie miał opóźnienie, to podróżny może nim pojechać, a później tak czy inaczej wystąpić do przewoźnika o zwrot pieniędzy za bilet, mimo iż usługa przewozowa została w zasadzie wykonana - mówi Maciej Żyłka, prawnik D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

- Rozporządzenie przewiduje możliwość otrzymania odszkodowania, gdy spóźnienie dotyczy kolejowych krajowych połączeń pasażerskich realizowanych pociągami rodzaju Ekspres, InterCity, Express InterCity, EuroCity oraz EuroNight, a także połączeń międzynarodowych między państwami Unii Europejskiej. Przynajmniej do dnia 3 grudnia 2014 r. przepisów nie stosuje się do połączeń realizowanych pociągami miejskimi, podmiejskimi i regionalnymi - wyjaśnia prawnik.

W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć przewoźnikowi wniosek o jego wypłatę. Odszkodowanie może zostać wypłacone w postaci kuponów lub innych usług, jeżeli ich warunki są elastyczne (szczególnie w odniesieniu do okresu ważności oraz miejsca docelowego).

Jeśli wybieramy opcję wypłaty odszkodowania w formie gotówki, koniecznie należy zaznaczyć we wniosku żądanie zwrotu pieniędzy za przejazd. Do tego trzeba dołączyć bilet oraz zaświadczenie o opóźnieniu, które powinien wystawić i opieczętować pracownik kasy, kierownik pociągu lub konduktor już w dniu spóźnienia.

Przepisy umożliwiają przewoźnikom kolejowym wprowadzenie progu minimalnego, poniżej którego odszkodowanie nie będzie wypłacane. Jego wysokość nie może przekraczać kwoty 4 EURO.

Pasażerowi nie przysługuje prawo do odszkodowania, jeżeli został poinformowany o opóźnieniu przed zakupem biletu lub jeżeli opóźnienie w wyniku kontynuacji podróży innym połączeniem lub poprzez zmianę trasy, jest krótsze niż 60 minut.

Czytaj też> Szczecin/Berlin. Jest szansa na szybkie połączenie

 

Rozporządzenie nie reguluje w żaden sposób roszczeń odszkodowawczych za szkody czy utracone korzyści będące konsekwencją opóźnień pociągów. Jeśli więc po 1 lipca nie wyjedziemy na wakacje, bo z powodu opóźnienia pociągu spóźnimy się na samolot albo prom, to w tym zakresie odszkodowania możemy dochodzić na podstawie art. 62 Prawa przewozowego.

Niezależnie jednak od rodzaju szkody i przewoźnika, to na podróżnym ciąży obowiązek udowodnienia krzywd, jakie poniósł.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza