Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwi pomagają zwierzętom. Zobacz, jak wygląda dokarmianie leśnej zwierzyny zimą (wideo, zdjęcia)

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zimą z pomocą leśnym zwierzętom idą myśliwi z lokalnych kół łowieckich. Podczas, gdy śnieg utrudnia żer zwierzynie, myśliwi wiozą do lasu karmę. Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

Mimo, że powoli odpuszcza - w ciągu dnia słupek rtęci na termometrze jest już powyżej zera, na polach leży jeszcze gruba warstwa śniegu. Skutecznie utrudnia ona zwierzynie leśnej dostęp do naturalnego żeru. Wtedy z pomocą idą myśliwi, którzy pomagają zwierzętom przetrwać ten ciężki czas.
Koło łowieckie „Kormoran” Lębork oraz „Żbik” Siemirowice zorganizowało w sobotę akcję dokarmiania leśnej zwierzyny.

- Celem tych działań jest pomoc zwierzynie w dostarczeniu jej pokarmu, ale także - co bardzo istotne - zatrzymanie jej w lesie. Intensywne żerowanie zwierzyny na polach rolników powoduje ogromne szkody, które - czemu nie ma się co dziwić - nie są akceptowane przez rolników, dla których utracony plon powoduje znaczne uszczuplenie budżetu domowego - mówi Michał Pobiedziński, Łowczy Okręgowy słupskiego oddziału Polskiego Związku Łowieckiego. - Kolejny cel, jaki osiągamy dokarmianiem, to odciągnięcie zwierzyny od miast i wiosek, gdzie zwierzyna - szczególnie dziki - poszukuje jedzenia m.in. przy śmietnikach, czym powoduje uzasadniony niepokój mieszkańców - mówi pan Michał.

Wartym podkreślenia jest fakt, że myśliwi w karmę dla zwierzyny zaopatrują się za własne pieniądze.
Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza