Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 16 pytań - odpowiada Jan Huruk [ZDJĘCIA]

Krzysztof Niekrasz
Jan Huruk siódmy biegacz w maratonie podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992), najlepszy maratończyk stulecia w historii PZLA.

1. Bieg 21,1 km czy maraton?
Zdecydowanie maraton, ponieważ przyniósł mi sukcesy sportowe i finansowe. Bieganie połówek należały do rzadkości, bo niewiele takich biegów odbywało się w kraju. Lubiłem je biegać. Kilka razy uzyskałem czas poniżej 1.03.00 godz. Moja życiówka to 1.02.17 godz.

2. Yared Shegumo czy Henryk Szost?
Obaj zawodnicy różnili się stopniem przygotowań do maratonu. Jarek bardziej spontanicznie podchodził do treningu, ale zdobył srebro w mistrzostwach Europy w Zurychu (2014). Heniek biegał jak zawodowiec. Był dziewiąty na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012 - czas 2.12.28 godz.). Do Szosta należy aktualny rekord Polski 2.07.39 godz.

3. Adam Kszczot czy Marcin Lewandowski?
Kszczot i Lewandowski to profesjonaliści biegów średnich. Adam to "profesor" w biegu na 800 metrów. Ma profesorskie podejście do treningu i taktyki biegowej. Marcin tylko "docent" na 1500 m, ale tytan pracy i jeszcze długa kariera przed nim. Obaj mają medale mistrzostw świata. Marcin to nadzieja na poprawę rekordu Polski na 5000 m. Takie przynajmniej robi przymiarki do zmiany dystansu.

4. Tomasz Czubak czy Piotr Rysiukiewicz?
Tomek to niespełniona nadzieja przedłużonego polskiego sprintu. Przyczyna - kontuzja. Jedyny Polak, który biegał na 400 m na równi ze wszystkimi na świecie. Jego wynik 44,62 s (24 sierpnia 1999 r.) jest do dnia dzisiejszego rekordem Polski. Obaj należą do złotej sztafety 4x400m z Sewilli (1998). Wielka szkoda, że Tomkowi kontuzja zamknęła drogę do jeszcze większej i bogatszej kariery sportowej. Jest moim przyjacielem, z którym nawet często spotykaliśmy się na balach sportowych i wspominaliśmy piękne czasy słupskiej lekkiej atletyki. Jestem z nim w stałym kontakcie. Gratuluję Tomkowi trenerskich sukcesów, bo jego młodzi podopieczni już zdobywają medale i o nich było już głośno podczas tegorocznych mistrzostw Polski U-16 w Słupsku.

5. Paweł Fajdek - Wojciech Nowicki?
Fajdek to król rzutu młotem, ale na igrzyskach olimpijskich "słabiutki psychicznie", bo nie wytrzymywał presji. Wielkie osiągnięcia na stadionach świata: 4-krotny mistrz świata, 4-krotny mistrz Uniwersjady, mistrz Europy. Nowicki w cieniu mistrza Fajdka, ale z brązem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016).

6. Anita Włodarczyk czy Joanna Fiodorow?
Anita to indywidualistka i mistrzyni w swoim fachu (młot). Multimedalistka IO, MŚ i Europy. Rekordzistka świata na długo zostanie w pamięci kibiców. Nadal będzie przysparzała kolejnych sukcesów dla polskiej królowej sportu. Na każdych zawodach pewniaczka do zwycięstwa. Asia to kobieta "wschodu" z Podlasia, medalistka MŚ i ME, ma wzór do naśladowania.

7. Daria Książek czy Milena Patejuk?
Obie młode zawodniczki ze Słupska, przed którymi otwiera się wielka kariera sportowa. Zdobywając medale w mistrzostwach Polski U-16 mają otwartą drogę do sławy i podróży. Widziałem Darię w akcji na 1000 m z przeszkodami. Ma straszne zacięcie i wolę walki. To może być przyszłość polskich biegów żeńskich. Skoczkini wzwyż Milena ma doskonałe warunki i ponoć już wysłannicy innych klubów nią się interesują.

8. Mizuno czy Brooks?
Firma Mizuno ma dobre japońskie wyroby do uprawiania sportów zimowych i lekkoatletycznych. Właśnie firma Mizuno zapewniła mi środki na przygotowania do igrzysk olimpijskich w Barcelonie. Miałem z nią zawodowy kontrakt. Brooks to znakomite obuwie do biegania, w których teraz biegam. Obecnie testuję najnowsze buty treningowe i startowe do biegania długodystansowego.

9. Barcelona czy Rzym?
Zdecydowanie Barcelona. Miasto do końca życia będzie się kojarzyło z niespełnionymi marzeniem o medalu olimpijskim.

10. Karim Benzema czy Robert Lewandowski?
Robert to wspaniały piłkarz wszechczasów w Polsce i na świecie, a za razem skromny zawodnik, który przysparza ogromne emocje. A Karim to tylko dobry napastnik.

11. Nordic walking czy narty?
Zawsze chciałem zjeżdżać na nartach ze stromych stoków, ale zostały tylko marzenia. Chodzenie z kijkami zdecydowanie bezpieczniejsze.

12. Whisky Chivas Regal 12 czy Johnnie Walker?
Dobry zawodnik to dobry trunek. Szklaneczka Chivasa jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a w doborowym towarzystwie smakuje podwójnie. Johnnie to trunek z lat młodości i był dobry, a teraz ciężko przełknąć

13. Bob Dylan czy Carlos Santana?
Dylan znacznie wyżej stoi w plebiscytach gitarzystów wszechczasów. Rzadko słuchałem jego utworów może dlatego bardziej cenię Carlosa Santanę. Jego solowe utwory, których słucham, bardzo często przysparzają gęsiej skórki, a szczególnie mając dobry sprzęt. Dwukrotnie byłem na koncercie Carlosa Santany w Dolinie Charlotty.

14. Jarosławiec czy Rowy?
Obydwie te miejscowości nieformalnie rywalizowały o prym na Środkowym Wybrzeżu. Na przestrzeni lat to Jarosławiec bryluje i bardziej prężnie się rozwija. Widać to po inwestycjach.

15. Grecja czy Luksemburg?
Grecja ma cudownie ciepłą wodę w morzach, gdzie można spędzić urlop na słonecznych plażach. Z kolei Luksemburg to spokojne, czyste, bezpieczne miejsce, malutkie państwo, w którym chciałbym mieszkać.

16. Seat Cupra czy Audi A8?
Od początku kariery sportowej moim marzeniem były szybkie auta. Pierwsze auto to audi i do tej marki mam sentyment. Posiadałem audi, bmw, volkswagena, skodę. Audi A8 to szybka mocna limuzyna. Obecnie przesiadłem się na małego seata cuprę z motorem dwulitrowym i 300 km pod "maską". Nie rzuca się w oczy, ale robi wrażenie na szosie.

Przepytywał Krzysztof Niekrasz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza